Konkursā „Latvijas Būvniecības Gada balva 2018” nominācijā „Fasāžu rekonstrukcija” otro vietu ieguvis atjaunotais Rīgas centra nams Lāčplēša ielā 13. Ēkas atjaunošanas darbu pasūtītājs ir „Axi Invest”, renovācijas darbu arhitekte – Ilze Mekša, kura pērn saņēma arī  Latvijas Arhitektūras gada balvu kā Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas renovācijas projekta autore, bet būvdarbus veica SIA „Pro Dev”.

Rekonstruētais sešstāvu nams Lāčplēša ielā 13 ar izbūvētu jumta stāvu, celts 1900. gadā pēc eklektisma stila meistara, arhitekta Kārļa Johana Felsko projekta. Ēka gadsimta laikā ir saglabājusi ne tikai būvapjomu, bet arī ielas fasāžu kompozīciju ar ļoti greznu neorenesanses apdari: jumta atiku, ieejas portālu ar ārdurvīm, ārsienu rustojumu, profilētajām dezgām un starpdzegām, medaljoniem, maskaroniem, kartušām un arku dekoratīvo apdari. Šis nams veido nozīmīgu Lāčplēša ielas kultūrvēsturiskās apbūves fragmentu un labi iekļaujas pilsētas ainavā, tādēļ Baltic Sotheby’s International Realty ir pateicīgi par iespēju palīdzēt konkursa pieteikuma sagatavošanā.


Arhitekte Ilze Mekša: „Šis objekts man ir īpašs ar to, ka to atjaunojot, bija jāskatās plašāk – apkārtējās pilsētvides kontekstā, lai respektētu kaimiņus: bija jāparedz, kā šis eklektisma nams izskatīsies blakus jūgendstila ēkai un līdzās esošajai mūsdienu arhitektūrai. Viens no panākumiem ir tas, ka izdevās salāgot šo seno māju ar kvartālā līdzās esošajām, lai neviena no tām nebūtu „vājāka” par otru, un katra ar savām kvalitātēm izceltu viena otru. Liels gandarījums ir arī par to, ka ir izdevies nama izgaismojums naktī. Par to daudz domājām, izstrādājām dažādas vizualizācijas kopā apgaismošanas uzņēmumu, un viss paveiktais ir radošās komandas kopdarbs. Paldies būvniekiem un pasūtītājam, ka bija iespēja realizēt šādu projektu!”
Arhitekte stāsta, ka darbā ar fasādi notika rūpīga izpēte, un visi tās elementi tika saudzīgi restaurēti un saglabāti. „Lai noteiktu ēkas vēsturisko krāsojumu, tika veikta gan sienu un cokola, gan arī logu un durvju krāsojuma izpēte, atsedzot un fiksējot dažādos krāsojuma slāņus. Krāsojums ir sanācis samērā tuvs vēsturiskajai krāsai, lai gan tā nav pilnībā kopēta. Pētot redzējām, ka dzelteni-oranžīgie toņi jau sākotnēji bija šai ēkai, izņemot cokolu, kam kādreiz bija zilganāks tonis, kuru mēs nedaudz pamainījām. Atmiņā paliks arī niansētie krāsojumu toņu meklējumi. To neviens neredzēja, bet mums uz pagalma fasādes, kamēr atradām veiksmīgāko krāsojumu, cokola līmenī bija nokrāsota vesela plakne ar daudziem, dažādiem krāsu paraugiem, kas izskatījās kā tautastērpa brunči. Tika restaurētas arī fasādes detaļas, ar rokām veidotas zudušo un bojāto detaļu kopijas, kas tagad ir atgriezušās uz fasādes.”

SIA „Pro Dev”, kas specializējas fasāžu būvdarbos, valdes priekšsēdētājs Māris Stakens: „Augstais novērtējums ir par labajiem darba apstākļiem, jo visām iesaistītām pusēm – attīstītājam, arhitektam un būvniekam – bija vienots skatījums par to, kā sasniegt izcilu rezultātu. Darbs bija interesants, jo rekonstruējamā ēka bija jāpielāgo jaunā kvartāla attīstības plānam, lai tā labi iederētos tajā. Uzskatu, ka tas ir izdevies. Saglabājot senās formas, tām pieliekot jaunas, košas krāsas un izgaismojot fasādi, kas ne tikai izceļ tās krāšņumu, bet arī padara gaišāku Lāčplēša ielas posmu, ēka iekļaujas kopējā ansamblī.  Visai ēkai tika pasūtīti jauni ekskluzīvi dubulti koka pakešu logi, un ir izdevies saglabāt to savdabīgo skatu. Fasādes rekonstrukcijas laikā bija ierobežota materiālu izmantošana, jo mums bija jālieto tādi materiāli, kas maksimāli līdzinātos senākos laikos izmantotajiem, un sniegtu atsauci uz fasādes pirmatnējo skatu.  Tika ieguldīts liels darbs, un, neraugoties uz to, ka tajā bija iesaistīti daudzi meistari, fasādes atjaunošana prasīja piecus mēnešus. Tas tādēļ, ka darbs tieši pie ielas fasādes, kas ir greznākā, bija diezgan „piņķerīgs”: skrupulozi bija jāatjauno daudz dažādu  arhitektūras formu –  dzegas, karnīzes, atlējumi u.c. Tas bija diezgan liels izaicinājums: panākt nama skatu līdzīgu tā sākotnējai iecerei.”

Pasūtītāja “Axi Invest” pārstāvis Nomunds Lojāns:
„Gribētu vēlreiz uzteikt visus projektā iesaistītos dalībniekus – būvnieku, arhitekti un būvuzraugu Andri Čerņavski no uzņēmuma „Arhis Konsultanti”. Kopā mums izdevās panākt, ka šobrīd ēka veiksmīgi iederas apkārt esošajā apbūvē, ko ir novērtējuši gan nozares speciālisti, gan dzīvokļu pircēji. Tādejādi šobrīd mūsu potenciālie klienti ir ieguvuši patīkamu iespēju izvēlēties sev tīkamāko variantu – dzīvot godalgotās ēkas kaimiņos esošajā jaunajā apbūvē vai izvēlēties apdzīvot profesionāļu augsti novērtēto, renovēto, vēsturisko ēku.”

Rekonstruētā ēka Lāčplēša iela 13 ir daļa no jaunizveidotā kvartāla Rīgas pilsētas centrālajā daļā, Baznīcas ielas posmā starp Lāčplēša un Ģertrūdes ielu. Nama pagalms veido vienotu pasāžu ar elegantajiem un mūsdienīgajiem daudzdzīvokļu blakus namiem „Club Central Residence”, kā arī skaisti restaurēto pagalma ēku, kurā tiks izveidots elitārs medicīnas centrs. Godalgotajā mājā ir 28 dažādu platību dzīvokļi, pārsvarā no 36 līdz 128 m² platībā, un vairāk kā 40% no tiem jau ir atraduši savus jaunos īpašniekus. Ēkas pirmajā stāvā ir izveidotas komerctelpas: nelieli biroji un restorāns Lāčplēša ielas pusē.
Jāpiebilst, ka šī kvartāla ēka nav pirmā, kas saņēmusi atzinību. Pirmais šajā kvartālā jaunuzbūvētais nams „Club Central Residence” pirms pāris gadiem saņēma starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas prestižo balvu „Baltic Prix d’Excellence” kā labākais jaunais projekts premium segmentā.

Premium klases nekustamo īpašumu uzņēmums „Baltic Sotheby’s International Realty” ir šī kvartāla projekta telpu ekskluzīvais pārdevējs.

Konkurss „Latvijas Būvniecības Gada balva” ir lielākais būvju izvērtēšanas konkurss Latvijā, kuram 2018. gadā paveikto darbu uzvarētāju noteikšanai tika iesniegti kopskaitā 143 pieteikumi 10 nominācijās.