Pasaules pieredzi industriālo teritoriju pārplānošanā Rīgā veiksmīgi sāka izmantot 15-20 gadus atpakaļ, kad sabiedrība nonāca pie atziņas, ka pamestie industriālie objekti patiesībā ir izcila vieta investīcijām. Šobrīd tajos atrodas muzeji, mākslas galerijas, daudzfunkcionāli kompleksi ar izklaides centriem, mājokļiem un birojiem. Viens no jaunākajiem šāda veida projektiem ir Lakeside, kas atrodas kādreizējās Jaunciema papīrfabrikas teritorijā Ķīšezera krastā. Blakus esošā ūdenstilpne, kā arī saņemtā atļauja daudzstāvu ēku celtniecībai un augstā apbūves intensitāte ir projekta galvenās priekšrocības, uzskata elitārā segmenta nekustamo īpašumu tirgus eksperts, kompānijas Baltic Sotheby’s International Realty līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Vestards Rozenbergs.
Pasaules prakse liecina, ka daudzi prestižie biroji, dzīvokļi un saloni atrodas nevis mūsdienīgās jaunbūvēs, bet gan kādreizējo rūpnīcu un fabriku telpās. Latvijā starptautiskā pieredze industriālo objektu pārplānošanā likta lietā, kad, attīstoties tirgus ekonomikai, daudzas rūpnīcas, kas savulaik tika uzceltas, neievērojot ekoloģiskos faktorus, pārtrauca savu darbību.
Patlaban visus pārplānotos industriālos objektus Latvijā var iedalīt četrās kategorijās – tirdzniecības un biroju kompleksi, dzīvojamās mājas, atpūtas un loģistikas centri. Mūsdienās tie harmoniski iekļaujas pilsētvidē un infrastruktūrā, iegūstot ne vien jaunu funkcionālu nozīmi, bet arī estētisku vērtību.
Kā piemērus var minēt tapušo Ģipša fabriku (elitāri dzīvokļi Ķīpsalā), Sapņu fabriku (muzikālo priekšnesumu un atpūtas vieta), Māras dārzus (dzīvojamais komplekss) u.c.
„Jāpiemin arī Hamburgas piemērs – tur lielpilsētas centrā atrodas viens no slavenākajiem pārplānotajiem industriālajiem objektiem. Tagad arī Latvijā atkal ir aktivizējusies industriālo zonu apgūšana. Tiek atjaunoti iesaldētie, kādreiz apturētie projekti. Daži no tiem atrodas pilsētas centrā vai ūdenstilpņu tuvumā. Mūsdienās to atrašanās vieta ļauj izmantot šīs priekšrocības daudz kvalitatīvāk un daudzveidīgāk, nekā tiem esot industriāliem objektiem”, komentē Vestards Rozenbergs.
Šādu projektu vidū, pēc V. Rozenberga domām, ir arī projekts Lakeside. „Objektu ūdenstilpnes tuvumā, kur varētu uzcelt jaunu, ekoloģijas un vides prasībām atbilstošu kompleksu, Rīgā tikpat kā nav. Ķīšezera krastā esošā projekta Lakeside unikalitāti nosaka tā atrašanās vieta – vienīgā celtniecībai atvēlētā vieta ar augstu apbūves intensitāti – 110% un maksimālo ēku augstumu 5 stāvos, ko nosaka jauktais dzīvojamo un industriālo zonējumu statuss, kas reģistrēts Rīgas pilsētas attīstības plānā. Īpašums 330 m garumā robežojas ar ezera dienvidrietumu krastu un 240 metru garu rūpnieciska tipa betona piestātni. Piedāvātajam īpašumam blakus nesen ir uzcelta Jaunciema osta, kur tiek piedāvātas burāšanas un citu ūdens sporta veidu iespējas,” komentē Vestards Rozenbergs.
Latvijas likumdošana un it īpaši nesen pieņemtais likums par teritoriālo attīstību dod iespēju vecajiem rūpnieciskajiem objektiem iegūt otru dzīvi. „Kā parādīja teritoriālās plānošanas profesionāļu konference, kas šī gada vasaras sākumā notika Rīgā, pašvaldību un attīstītāju sadarbība Latvijā kļūst arvien produktīvāka. Tas ļauj cerēt, ka rūpīgi izstrādātie projekti, kas tiek jau izmantoti veiksmīgākajos Eiropas projektos, var tikt realizēti arī Rīgā”, ir pārliecināts V.Rozenbergs.
Drīzumā visi Latvijas iedzīvotāji, kā arī nerezidenti, zemesgabalu īpašnieki un investori dažu minūšu laikā ar interneta palīdzību varēs saņemt izziņu par zemesgabala izmantošanu, noskaidrot, kādi apgrūtinājumi ir konkrētajam objektam, kā arī piedalīties jauna projekta sabiedriskajā apspriešanā, neizejot no mājām vai biroja. „TAPIS ir teritoriālās attīstības informācijas sistēma, ko Latvijā sāks izmantot 2014.gadā. Pateicoties TAPIS, informācija par zemesgabalu investīciju projektiem būs pilnīgāka, detalizētāka, patiesāka un pieejamāka”, norāda Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Ingūna Urtāne.
Tādējādi investoriem būs vieglāk pieņemt lēmumus, balstoties uz pārbaudītu informāciju no ticama avota.
Veiksmīgākie rekonstrukcijas projektu piemēri:
Ģipša fabrika. Kādreizējās ģipša fabrikas un kara laika veļas mazgātavas ēkā šobrīd atrodas elitāra līmeņa dzīvokļi.
Sapņu fabrika. Rekonstrukcijas rezultātā 1911.gadā celtā stikla fabrikas ēka kļuvusi par kultūras centru un vietu mākslinieku saskarsmei.
Dzelzceļa muzejs. Rīgas dzelzceļa muzejs atrodas 19.gadsimtā uzceltajā lokomotīvju remonta depo. Tiek izmantots dažāda rakstura pasākumu rīkošanai.
Māras dārzi. Dzīvojamais komplekss, kas atrodas bijušās lielākās zeķu fabrikas Aurora teritorijā.
VEF. Kādreiz lielākā Latvijas elektromehāniskā uzņēmuma teritorijā šobrīd atrodas klubi, viesnīcas un tirdzniecības centrs.
Alfa. Ražošanas apvienība ALFA uz Rīgas pusvadītāju aparātbūves rūpnīcas un mikroiekārtu zinātniski pētnieciskā institūta bāzes deva nosaukumu mūsdienīgam tirdzniecības centram, kas šobrīd atrodas šajā teritorijā.
Plašāka informācija par Lakeside projektu
http://www.balticsothebysrealty.com/lv/meklet-ipasumu/ZP05024
Resurss: INDUSTRIĀLO OBJEKTU PĀRPLĀNOŠANA LATVIJĀ KĻŪST ARVIEN AKTUĀLĀKA