Vasaras otrā puse ir brīdis, kad nekustamo īpašumu īres tirgū, tajā skaitā arī premium segmentā, valda pastiprināta rosība. Ne vienmēr izīrēšanas process sokas tik raiti, kā gribētos, tādēļ piedāvājam ekskluzīvo nekustamo īpašumu kompānijas „Baltic Sotheby`s International Realty” īres un pārdošanas konsultantu Evitas Pudanes un Marikas Alksnītes ieteikumus, kā rīkoties, lai ātri un veiksmīgi izīrētu savu mājokli, kā arī – ko noteikti nedarīt.
TOP 5 IETEIKUMI, KĀ RĪKOTIES, LAI IZĪRĒTU SAVU MĀJOKLI
- Cenas atbilstība piedāvājumam – īpašuma kvalitātei
Saimnieki īpašumu izīrēšanu un arī pārdošanu bieži vien uztver pārāk emocionāli. Proti, tā vietā, lai izpētītu tirgu un mājoklim noteiktu adekvātu cenu, viņi saskaita visu, ko īpašumā ieguldījuši un izdomā paši savu cenu. Taču, lai veiksmīgi izīrētu savu īpašumu, ir nepieciešams attālināties no emocijām, salīdzināt, kāds piedāvājums ir tirgū un noteikt reālo cenu.
Cenai ir jāatbilst kvalitātei. Kā arī, tai ir jābūt skaidri noteiktai un caurspīdīgai. Tas nozīmē, ka pirms līguma parakstīšanas izīrētājam jāsaprot sava atbildība par nodokļu maksājumiem, kas saistīti ar izīrēšanu un īrniekam jāpastāsta par visiem maksājumiem, kas turpmāk jāveic – īre būs tik liela, komunālie tik, nekustamā īpašuma nodoklis tik. Tāpat ir jāinformē par papildus izdevumiem, piemēram, par signalizāciju vai interneta pakalpojumiem.
- Kosmētiski gatavs lietošanai
Īpašuma izrādīšanas brīdī tam ir jābūt iztīrītam, sakoptam un visām tehniskajām lietām, kas izgājušas no ierindas – saremontētām. Tam ir jābūt tik sagatavotam, lai īrnieks var tajā ievākties nedēļas laikā. Tāpat vēlams dzīvokli pirms izrādīšanas izvēdināt, lai tajā būtu svaigs, patīkams gaiss, kad telpās tiek ievests klients.
Nereti ir gadījumi, kad ienākot mājoklī redzamas, piemēram, atlipušas tapetes vai pleķi uz sienas. Šādi it kā sīkumi, ko daudzi gatavi uzlabot brīdī, kad atradīs īrnieku, samazina potenciālā klienta vēlmi veikt darījumu. Izīrējot īpašumu, jāatceras, ka mājokļa vizuālais izskats ir pirmais, ko klients izvērtē.
- Gatavība papildināt vai atbrīvot telpas no aprīkojuma un mēbelēm
Ir īrnieki, kuri mājoklī vēlas ievākties ar savām mēbelēm un ir tādi, kuri meklē jau mēbelētus īpašumus. Lai atrastu klientus un veiksmīgi viņiem izīrētu īpašumu, saimniekam ir jāspēj pielāgoties potenciālā ilgtermiņa īrnieka vēlmēm. Ielāgo – jo elastīgāks būsi pret klienta vēlmēm, jo lielākas iespējas īpašumu izīrēt ātrāk.
- Īpašnieka gatavība vienoties par abpusēji izdevīgiem nosacījumiem īres līgumā
Ja ir kādi īpaši noteikumi, piemēram, par rēķinu apmaksas termiņiem, depozīta apjomu vai ko citu, īpašuma saimniekam vajadzētu būt atsaucīgam un vienoties ar potenciālo īrnieku par kompromisu.
- Atbalstošo attiecību uzturēšana visa īres perioda laikā
Maldīgi ir uzskatīt, ka atliek vien atrast īrnieku, nodot atslēgas un pēc tam katru mēnesi iekasēt īres maksu. Patiesībā ar īrnieku visu laiku ir jāstrādā un jāuztur kontakts. It īpaši, ja viņš nav vietējais un nezina, kur griezties, ja mājoklī, piemēram, saplīst veļas mašīna.
Par īrnieku ir jārūpējas, tāpēc nepieciešams nodrošināt kādu atbildīgo personu, piemēram, mājas apsaimniekotāju, pie kā īrnieks var vērsties ārkārtas situācijās un gūt palīdzību.
TOP 5 IETEIKUMI, KĀ NEVAJADZĒTU RĪKOTIES, IZĪRĒJOT MĀJOKLI
- Neadekvāta cena īpašuma kvalitātei
Viena no kļūdām, ko pieļauj izīrētāji, ir nepamatotas cenas uzlikšana savam īpašumam. Piemēram, ir gadījumi, kad dzīvokli vai māju izīrē par iespējami augstāku cenu, ar domu paskatīties, vai par to būs interese. Taču lielākoties intereses nav, kā rezultātā izīrētājs zaudē naudu. Cenai uzreiz ir jābūt adekvātai, jo tad saņemsi ne vien ienākumus par īri, bet arī nezaudēsi naudu, katru mēnesi apmaksājot komunālos rēķinus.
- Nesakopts īpašums
Atlipušas tapetes, nesaklāta gulta, nolupušas karnīzes nerada labu iespaidu un atbaida potenciālo īrnieku. Taču tas vēl nav viss – nozīme ir arī tam, cik patīkami līdz mājoklim ir nokļūt. Piemēram, ja dzīvoklis ir gaumīgs un kvalitatīvs, bet kāpņu telpa briesmīga, tas var negatīvi ietekmēt klienta iespaidus par potenciālo dzīvesvietu.
Piemēru šajā gadījumā var ņemt no saimniekiem, kuri par savu naudu izkrāso kāpņu telpu, lai īrniekam ceļš līdz izīrējamā mājokļa durvīm būtu patīkamāks.
- Nolietoti interjeri, kā arī koši, specifiski interjeri
Īpašumus, kurus ir doma izīrēt, vislabāk iekārtot neitrālos un mierīgos toņos. Specifiski, pēc saimnieka gaumes veidoti interjeri ne visiem patīk. Ja vēlies izīrēt mājokli, jaunus iemītniekus atrast būs vieglāk, ja tas būs atbilstoši iekārtots. Savukārt, ja tas ir bijis paša saimnieka miteklis, to pirms izīrēšanas ieteicams padarīt mierīgāku, ne tik specifisku, vai arī nolaist cenu. Ja cena ir zemāka, potenciālais īrnieks kļūst mazāk izvēlīgs.
- Nepabeigts īpašums
Īres tirgū cilvēki meklē mājokli, kurā varēs ievākties uzreiz, nevis pēc pusgada. Tas nozīmē, ka īpašumam izrādīšanas brīdī ir jābūt gatavam, nevis, piemēram, jaunbūves stadijā. Īpašuma saimnieks var neuzlikt aizkarus un nenopirkt mēbeles, taču grīdai, virtuvei, vannas istabai ir jābūt pabeigtām, lai īrnieks jebkurā brīdī var sākt dzīvot savā jaunajā mājvietā.
- Neelastīga izīrētāja attieksme pret klienta vēlmēm
Klientam, gluži tāpat kā izīrētājam, ir svarīgi, ar kādu cilvēku jāsadarbojas. Ja mājokļa īpašnieks nav pretimnākošs, stīvs, īrnieki bieži vien izvēlas nesadarboties un meklē citu dzīvokļa variantu.
Īpaši svarīgi ir spēt vienoties par abām pusēm izdevīgiem noteikumiem, stingri izrunāt cenu un vienošanos nostiprināt līgumā. Tajā pašā laikā jāatceras, ka nevajag veikt nekādus papildus maksājumus, piemēram, pirkt jaunas mēbeles, kamēr nav noslēgts līgums un iemaksāts drošības depozīts
Sadarbībā ar City24.lv.
No form available for this page.