Pirms desmit gadiem Latvijā darbu sāka „Baltic Sotheby’s International Realty”: pasaulslavenā zīmola Sotheby’s International Realty nekustamā īpašuma biznesa franšīze. Šo gadu laikā uzņēmumam izdevies iegūt līdera pozīcijas premium nekustamā īpašuma tirgus nišā Baltijas mērogā un kļūt par klientu izvēli Nr.1, kurp vērsties, lai šāda veida īpašumus pārdotu vai pirktu.
Arī turpmāk premium īpašumu segmentam tiek paredzēta laba izaugsmes perspektīva, un „Baltic Sotheby’s International Realty” vēlas augt arī profesionālā servisa pakalpojumu ziņā, kas ļautu sasniegt gan vēl labākus finanšu rezultātus, gan arī vēl plašāku atpazīstamību un klientu augstāku apmierinātību.
Līdzīgi kā šobrīd, arī pirms desmit gadiem – 2010. gadā, kad radās „Baltic Sotheby’s International Realty”, tas bija Latvijai un pasaulei izaicinošs laiks. Pēc gada – 2011. gadā – tika atvērts uzņēmuma birojs Tallinā (Igaunijā), vēl pēc gada – Viļņā (Lietuvā). „Baltic Sotheby’s International Realty”, esot daļai no Sotheby’s International Realty – starptautiska nekustamā īpašuma aģentūras tīkla – ir lielas priekšrocības: lielāks starptautisks atbalsts, pieeja globālajam tirgum, kā arī iespēja Baltijas mērogā iedzīvināt Sotheby’s International Realty zīmola kvalitātes:, izsmalcinātību, kvalitāti, ilgmūžīgas vērtības un profesionalitāti, atzīst uzņēmuma idejas realizētāji: Vestards Rozenbergs, „Baltic Sotheby’s International Realty” īpašnieks un valdes priekšsēdētājs, un Ilze Mazurenko, līdzīpašniece un valdes locekle.
Jubilejas priekšvakarā aicinājām abus uzņēmējus uz sarunu par to, kā radās „Baltic Sotheby’s International Realty”, kā uzņēmumam ir veicies šajā laikā, kā arī par premium nekustamo īpašumu tirgus specifiku un nākotnes izredzēm.
Ko Latvijas uzņēmumam nozīmē 10 gadi biznesā? Vai tas ir ievērojams laika posms?
V. Rozenbergs (VR): Salīdzinot mūsu uzņēmuma desmit gadu pastāvēšanu ar Sotheby’s International Realty zīmola –pasaulslavenā izsoļu nama, kas tika dibināts 1744. gadā, bet 1976. gadā radīja starptautisku nekustamā īpašuma aģentūru tīklu – Sotheby’s International Realty, kurš turpina zīmola tradīcijas – vēsturi globālā mērogā, tas ir maz. Savukārt, ja skatāmies no Latvijas otrās brīvvalsts laika skatupunkta, tā jau ir vesela trešdaļa laika! Tāpēc var teikt, ka Latvijas apstākļiem tā ir vērā ņemama pieredze.
I. Mazurenko (IM): Mums, Latvijā, nav tādas pieredzes kā pasaulē ar tādiem ģimeņu biznesiem, kas tiek nodoti no paaudzes paaudzē, tāpēc 10 gadi biznesā Latvijā – tas nav daudz. Tomēr tas nav arī maz.
Kā radās ideja dibināt uzņēmumu, kas strādātu ar premium nekustamajiem īpašumiem, turklāt ar šādu, pasaulslavena zīmola, vārdu?
VR: Doma piesaistīt starptautisku zīmolu radās 2009. gadā – sarežģītos apstākļos, kad pasaulē bija finanšu krīze, un kad jau piecus gadus pastāvēja nekustamo īpašumu uzņēmums „Immostate” (šis uzņēmums veiksmīgi darbojas joprojām –red.). Atcerēsimies, ka no 2005. līdz 2008. gadam bija jauno projektu buma laiks, un „Immostate” darbības laikā bijām uzkrājuši pieredzi darbā ar jaunajiem projektiem un augstvērtīgiem – premium– īpašumiem. Tad pienāca globālā finanšu krīze, un sapratām, ka ir kaut kas jādara, citādi riskējam nonākt stagnācijā, ka ir nepieciešams kaut kas pavisam jauns. Tāpēc var teikt, ka izvēle par labu premium nekustamā īpašuma segmentam radās jau uz esošās pieredzes bāzes un mērķa darboties profesionāli kādā konkrētā biznesa nišā: iet segmentācijas ceļu, ieņemot savu, noteiktu – līdera vietu tirgū. Otrs aspekts bija vēlme augt, tāpēc tika piesaistīts Sotheby’s International Realty zīmols, lai būtu izaugsmes perspektīva. Saprotot, ka visa pārējā pasaule Baltijas valstis uztver kā vienotu reģionu, jau no uzņēmuma dibināšanas brīža bija skaidrs, ka darbība būs plašāka – Baltijas mērogā, un ar šādu vēlmi: būt pārstāvētiem visās trijās Baltijas valstīs, mēs uzrunājam Sotheby’s International Realty franšīzes uzņēmumu. Un tā gadu pēc globālās finanšu krīzes kulminācijas – 2010. gadā tika nodibināts „Baltic Sotheby’s International Realty”.
IM: Es uzņēmuma idejas rašanās un dibināšanas laiku – 2009.-2010. gadu – atceros kā krīzes epicentru, kad visapkārt bija jūtama depresija. Tomēr uz šāda fona vienmēr ir labi veidot ko jaunu, kādu ilgtermiņa projektu. Tas mums ir apstiprinājis, ka, krīzes momentos uzsākot jaunas, pareizas lietas, tās ilgtermiņā izdodas!
Vai, darbojoties ar pasaulslaveno Sotheby’s International Realty zīmolu, jūtat kādas priekšrocības iepretim tam, ja jūs būtu turpinājuši strādāt vienkārši kā Latvijas nekustamo īpašumu uzņēmums?
VR: Varu droši apgalvot, ka pirms sākām pārstāvēt Sotheby’s International Realty zīmolu, daudziem Baltijas valstīs šis vārds – Sotheby’s – saistījās tikai ar pasaulslaveno izsoļu namu – vienu no pasaules atzītākajiem un vienu no vecākajiem biznesa zīmoliem. Kopš tā dibināšanas 1744. gadā, Londonā, līdz mūsdienām tas ir kļuvis pazīstams ar tā galveno darbības jomu – pasaulē labāko mākslas darbu izsolēm. Zīmols kļuvis par sinonīmu izsmalcinātībai, greznībai, kvalitātei un profesionalitātei. Izsoļu nama klienti arvien biežāk izteica vēlmi iegādāties arī izsmalcinātus namīpašumus, kuros iegādātos mākslas darbus eksponēt, tāpēc līdztekus mākslas darbu tirgošanai slavenais izsoļu nams 1976. gadā radīja starptautisku nekustamā īpašuma aģentūru tīklu – „Sotheby’s International Realty”, kurš turpina zīmola tradīcijas. Kopš 2005. gada šīs aģentūras pasaulē darbojas pēc franšīzes principa un aģentūru tīkla dalībnieki gūst iespēju attiecīgā tirgū ekskluzīvi pārstāvēt Sotheby’s International Realty zīmolu. Interesanti, ka tiesības pārstāvēt šo pasaulslaveno zīmolu tiek piešķirtas tikai ilgi un rūpīgi izvērtētiem nekustamo īpašumu uzņēmumiem un individuāliem brokeriem, kas atbilst stingrām atlases prasībām, tostarp – augstai reputācijai, kvalitātei, profesionalitātei. Pašlaik Sotheby’s International Realty zīmolu nekustamo īpašumu jomā pārstāv 1000 biroji 70 valstīs ar vairāk nekā 23 000 īpašumu pārdošanas profesionāļiem. Piemēram, pērn pasaulē šis zīmols nekustamo īpašumu jomā sasniedza 114 miljardu ASV dolāru pārdošanas apjomus.
IM: Mums, Latvijas tirgū, ir daudz nekustamā īpašuma uzņēmumu, kas mēģina strādāt ar visa veida īpašumiem un cenšas, lai visos īpašumu segmentos veiktos labi. Mēs mēģinājām paskatīties uz ārvalstu pieredzi, un tādēļ veidojām īpašumu segmentāciju, kas ļauj strādāt ar klientu ekskluzīviem, biznesa īpašumiem noteiktā nišā, ar zināma zīmola vārdu. Uzskatu, ka šī izvēle šo desmit gadu laikā ir sevi labi pierādījusi un mums labi izdodas, jo, ja kādi klienti vēlas pārdot ļoti dārgas, izsmalcinātas mājas, dzīvokļus, lauku īpašumus vai komercīpašumus, tie parasti uzreiz vēršas pie mums. Mēs esam pirmā izvēle šādos gadījumos.
VR: Sotheby’s International Realty zīmols, pirmkārt, sniedz atpazīstamību, īpaši ārvalstu klientiem – vai tie būtu pircēji vai pārdevēji. Īpaši mūsu uzņēmuma darbības pirmajos gados tie bija pircēji, kas ar šo zīmolu jau bija sadarbojušies citās valstīs. Daudzi no premium nekustamā īpašuma segmenta klientiem šo zīmolu uztver jau emocionālā līmenī. Viņi zina Sotheby’s International Realty zīmola cilmi, kas sevī iekļauj zināmas asociācijas: pamatīgums, izsmalcināts, kvalitāte, stabils, atpazīstams, arī prestižs, augstvērtīgs. Lai ārvalstu pircējs varētu izvēlēties uzņēmumu, ar kuru sadarboties, viņam vai nu pašam jāpēta vietējais tirgus vai arī jābūt rekomendācijai, pie kā vērsties. Sotheby’s International Realty zīmols „runā” pats par sevi un tas ir kā zināma rekomendācija, kvalitātes zīme.
IM: Mums, iepriekš strādājot „Immostate” uzņēmumā, bija pašiem jāizdomā, kā sevi labāk pozicionēt, kā virzīt zīmolu, kā labāk runāt ar klientu utt. Var teikt, ka mums rokās tika iedots labs instruments jeb, tēlaini izsakoties, mums ir iedota pavārgrāmata, kurā ir receptes: ir standarti, kā runāt ar klientu, ir vizuālās identitātes vadlīnijas utt. Recepte ir gatava, tikai pašiem jāsagādā visas vajadzīgās sastāvdaļas un jāizveido savs ēdiens no šīs receptes. Pašiem jāpacenšas, un tikai atkarībā no talanta, iemaņām ir atkarīgs, ko sagatavosi.
VR: Sotheby’s International Realty zīmols palīdz arī Latvijas un kaimiņvalstu īpašumus pārstāvēt plašāk. Mēs šīs ekskluzīvās sadarbības ietvaros varam saviem klientiem nodrošināt tāda mēroga pārstāvniecību un arī publicitāti, ko var nodrošināt tikai Sotheby’s International Realty, jo tas ir vadošais premium klases zīmols. Klientu īpašumus izvietojam gan Sotheby’s International Realty starptautiskajā mājas lapā (www.sir.com), kurai ir patiešām milzīgs apmeklējumu skaits un kas ir ļoti jaudīgs pārdošanas rīks, kā arī zīmolam ir izveidota ekskluzīva sadarbība ar pasaulē ļoti zināmiem medijiem. Tas nozīmē, ka īpašumi parādīsies arī tādās mediju online vietnēs kā Financial Times, New York Times, Wall Street Journal u.c. Tas ir unikāli. Tas nozīmē, ka Sotheby’s International Realty vārds palīdz globāli nojaukt robežas, un mēs kopā ar to spējam padarīt mūsu īpašumus pieejamus pasaulei un arī otrādi – pasaule nonāk pie mums.
Vai darbā ar premium īpašumiem ir sava, īpaša, specifika?
VR: Ja salīdzinām darbu ar premium īpašumiem un citiem īpašumu segmentiem, ir atšķirības. Tomēr atšķiras arī darbs ar premium dzīvojamiem īpašumiem un komercīpašumiem, jo mēs pārstāvam arī investīciju objektus (namīpašumi u.c. komerctelpas -red.). Tie ir gan atšķirīgi objekti, gan darījumu mērķi. Turklāt vēsturiski mums ir arī diezgan liels skaits ārvalstu klientu, un darījumā ir vairāk iesaistīto pušu: šos klientus lielāko tiesu pārstāv juridiskie biroji, advokāti, kas sniedz konsultācijas, padomus, gatavo līgumus. Arī premium īpašumu platības darījumos ir lielākas, ir sarežģītāka objektu specifika, arī lielākas materiālās vērtības. Bieži vien kopā ar īpašumu tiek pārdotas augstvērtīgas mēbeles, mākslas un vēsturiski priekšmeti. Tas viss rada sarežģītu augsni darījumam, ir komplicēti juridiski u.c. jautājumi, kas jāatrisina.
IM: Šajā jomā darbojoties, ir vairāk jāzina, ir jābūt pieredzējušākam, jo viena lieta ir pārdot sērijveida dzīvokli, kur darījumā ir diezgan standartizēta situācija gan darbā ar klientu, gan finansējuma saņemšanai. Pavisam cita lieta ir darbs ar premium īpašumiem, jo mums katrs gadījums ir unikāls, katrreiz pircējam/pārdevējam ir savas, īpašas, vēlmes, kas mums ir jāspēj realizēt. Šeit neder standartizēta pieeja.
Kā jūs vērtētu, kādi ir bijuši šie 10 gadi premium nekustamo īpašumu tirgū un arī uzņēmumam „Baltic Sotheby’s International Realty”?
VR: Ir bijis interesanti novērot Baltijas valstis šajā laikā. Neskatoties uz to, ka esam kā viens reģions un salīdzinoši mazs tirgus, katrā Baltijas valstī ir atšķirīgs nekustamā īpašuma tirgus, ar atšķirīgu attīstības cikliskumu. Ja salīdzinām valstis, Latvijas tirgu var uzskatīt par dinamiskāko no trim Baltijas valstīm, turklāt ne tikai šī vārda pozitīvajā nozīmē, bet arī svārstīguma ziņā. Esam bijuši dinamiskākie un arī svārstīgākie. Es mūsu tirgu gribētu saukt par azartisku, un ir grūti izskaidrot, kāpēc tā ir bijis, jo ne Lietuvas, ne Igaunijas tirgus nav ticis pakļauts tādām svārstībām kā Latvijas nekustamo īpašumu tirgus. Tiklīdz situācija pie mums uzlabojas, tā mums ļoti strauji aug īpašumu cenas. Varbūt tā ir vēlme ātrāk nopelnīt, izcelties? Tiklīdz ir kādas globālas svārstības, tā arī mūsu tirgus pirmais uz tām reaģē.
Runājot par cikliskumu… Pirms desmit gadiem, sākot šo biznesu, tas sakrita ar laiku, kad valstī bija stagnācija pēc krīzes, un tika ieviesta termiņuzturēšanās atļauju (TUA) programma, kas ļāva nekustamā īpašuma tirgum, tsk. premium īpašumu segmentam, lēnām attīstīties. Šī bija piesardzīga premium tirgus attīstības fāze, tad sekoja laika periods no 2012. gada līdz 2014. gadam, kad tirgus attīstījās ļoti strauji. 2014. gadā sākās globālās pārmaiņas: krīze Ukrainas un Krievijas attiecībās, starptautiskā cīņa ar naudas atmazgāšanu un terorisma finansēšanu, izvirzot jaunus finansēšanas nosacījumus un banku attieksmes maiņa, kā arī TUA nosacījumu izmaiņas Latvijā. Tā 2015. gadā mēs jau atkal vērojām lejupslīdi premium segmentā, kam sekoja stagnācija 2016. gadā un premium tirgus atjaunošanās tendence no 2017. gada.
Šis, 2020., gads jau rādīja pozitīvus, dinamiskus rezultātus: bija pieaudzis darījumu skaits. Tomēr tas bija kvantitatīvs nevis kvalitatīvs tirgus pieaugums, t.i., premium darījumi notika vairāk, bet par zemākām cenām. Tam par iemeslu bija gan jaunā pasaules kārtība (finanšu uzraudzība, banku kreditēšanas politika u.c.), gan arī joprojām bija jūtamas 2018. gada banku sektora satricinājuma (ABLV bankas gadījums –red.) sekas, kas joprojām ietekmē nekustamā īpašuma tirgu.
IM: Izaicinājumi mums ir bijuši vienmēr, jo katrs darījums ir apjomīgs, un tas ir kā mini stāsts vai mini romāns. Mēs kādreiz smejam, ka varētu rakstīt grāmatu par darījumiem, bet mūs ierobežo konfidencialitāte. Personiski man 10 gadi darbā „Baltic Sotheby’s International Realty” ir paskrējuši ļoti ātri. Ir bijis ļoti daudz notikumu, daudz darījumu, nākuši klāt jauni kolēģi, esam tos mācījuši un mācījušies paši… Nav bijis brīža, kad mēs būtu sēdējuši un domājuši, ko darīt: tik spraigs un sparīgs šis laiks ir bijis.
Latvijas premium tirgus tiešām ir ļoti dinamisks, un atšķirības trijās Baltijas valstīs patiešām ir vērojamas. Kaimiņvalstīs nekad nav bijis tik liels nerezidentu klientu īpatsvars kā bijis pie mums, lai gan arī igauņiem nozīmīgu klientu daļu veido somi, bet lietuviešiem – baltkrievi. Tomēr viņiem visu laiku ir bijis pašpietiekams, diezgan spēcīgs vietējais tirgus, arī jauno projektu tirgus bijis daudz aktīvāks, kā arī labāks, pieejamāks banku finansējums.
Jūs jau iezīmējāt mūsu tirgu Baltijas valstu kontekstā. Vai Latvijas premium īpašumu tirgum ir savas, specifiskas iezīmes, ja to salīdzinām ar globālo tirgu?
IM: Ja paskatāmies uz Sotheby’s International Realty starptautisko mājas lapu, pirmie dārgākie īpašumi ir cenā ap 200 miljoniem eiro/dolāru. Te mēs nevienu īpašumu nevaram tādā cenu kategorijā ne tuvu attiecināt. Katrā valstī ir savas labākās, „zelta” vērtas vietas (jāatceras nekustamā īpašuma vērtības noteikšanas klasiskā formula: „vieta, vieta, vieta”). Atkarībā no katras valsts iespējām, tirgus un ekonomiskās situācijas, tā vieta, kas tiek novērtēta kā labākā, tiek atzīta par premium īpašuma vietu. Katrai valstij bez īpašuma izcilas atrašanās vietas ir arī sava specifika, kā tiek noteikts premium īpašums: apdares, arhitektūras, izmēru utt. ziņā, kā arī pēc tā, kam īpašums domāts (biznesam vai ģimenei). Var teikt, ka mūsu premium īpašumi apdares, kvalitātes un izmēru ziņā ir līdzvērtīgi citviet pasaulē esošajiem īpašumiem. Tomēr globāli visām valstīm ir kopēja nianse, ko nes Sotheby’s International Realty zīmols: tas vieno visus pasaules ekskluzīvos, izsmalcinātos īpašumus.
VR: Cenas premium īpašumiem tiešām ir atšķirīgas. Mūsu premium īpašumu cenas Baltijā faktiski ir Vakareiropas ekonomiskā premium segmenta cenu grupā, bet Skandināvijas līmenī mūsu premium īpašumu cenas varētu reizināt ar trīs, lai gan kvalitātes ziņā tas ir Eiropas kvalitātes līmenis. Ir jāņem vērā mūsu valstu iedzīvotāju pirktspēja, vidējās algas, ekonomiku kopumā.
Šāds cenu līmenis varbūt ir pat labs, jo turīgam, t.sk., ārvalstu, pircējam izmaksu ziņā mūsu reģiona premium īpašumi sanāk izdevīgāks ieguldījums?
VR: Varbūt teorijā tas tā ir, bet praksē redzam ne tik biežus šādu ieguldījumu gadījumus. Investori vērtē gan juridiskos iemeslus, gan arī valsti kopumā. Diemžēl esam valsts, kurai pēdējā laikā starptautiskā mērogā nav bijusi tā labākā reputācija (finanšu sektora reputācija saistībā ar draudu iekļūt „pelēko” valstu grupā naudas atmazgāšanas risku nepietiekamas novēršanas dēļ –red.). Nekustamā īpašuma biznesā strādājošajiem nākas nepārtraukti par kaut ko cīnīties, un tas, diemžēl, bremzē attīstību. Mēs nevaram iziet no apburtā loka, gaidot, kad taps investīcijām pievilcīga vide. Mums trūkst stabilitātes, ilgtermiņa attīstības vīzijas, arī valsts un pašvaldību atbalsta mūsu vērtību – ekoloģija, daba, arhitektūra, kvalitāte, serviss, cilvēku izglītības līmenis – virzīšanā un publicitātē, ko lielāko tiesu nākas uzņemties biznesa sektoram. Mums tomēr globālā mērogā ir diezgan vāja atpazīstamība, un tas kopumā nesekmē investīciju ieplūdi.
Kādi mērķi šajos 10 gados ir bijuši klientiem, iegādājoties premium īpašumus?
VR: Īpaši pēdējā laikā varam novērot, ka ir mainījies premium īpašumu pircēju īpatsvars: kādreiz vairumā esošo ārvalstu, īpaši Austrumu kaimiņvalstu, pircēju nomaina Rietumeiropas ārvalstnieki, kā arī arvien nostiprinās vietējā pircēja tirgus. Latvijas pircējs ir nogaidošs, viņš monitorē tirgu, gaidot, kad tas būs viņam „draudzīgs”, un tad sāk pirkt to, kas viņam ilgtermiņā vajadzīgs gan sev, gan savai turpmākai dzīvei. Ir cilvēku loks, kas šajā laikā ir izveidojuši uzkrājumus, kas tiek novirzīti dzīves stabilitātes nodrošināšanai. Zinot, kāda ir atdeve no noguldījumiem un cik neskaidrs ir banku sektors, cilvēki labāk izvēlas ieguldīt augstvērtīgos īpašumos, kas sniedz stabilitāti. Var teikt, ka tā ir vērtības meklēšana: īsto vērtību un īstā laika sakritība. Tāpēc šobrīd premium tirgū dominē vietējais klients.
Šo 10 gadu laikā nevarētu teikt, ka būtu novērots premium īpašumu deficīts, jo tirgus mums nav tik liels, un premium īpašumu projekti joprojām tiek attīstīti. Drīzāk būtu jārunā par cenu atbilstību premium īpašumu līmenim un par banku finansējumu. Mēs, Latvijā, Baltijas mērogā esam pēdējā vietā banku finansēšanas ziņā, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc nevaram runāt par nekustamā īpašuma tirgus izrāvienu.
IM: Šo gadu laikā esam novērojuši, kā ir mainījies premium īpašumu pircējs, sekojot līdzi ekonomiskai, politiskai situācijai, dažādām atbalsta programmām utt. Agrāk, lai iegūtu TUA, daudzi pirka īpašumus kā naudas plūsmas objektu, tagad vietējais klients vai klienti no ārvalstīm vairāk pērk premium īpašumus sev, un skatās, vai tas derēs pašam un ģimenei. Tāpēc premium īpašumu atlases kritēriji ir palikuši daudz detalizētāki.
Kā premium sektoru ietekmē globāli satricinājumi? Ir dzirdēts, ka augstvērtīgas, izsmalcinātas lietas savu vērtību un pieprasījumu nezaudē arī krīžu laikos…
VR: Pašreizējā situācijā – vīrusa pandēmijas laikā situācijas attīstības scenāriji var būt dažādi. Tomēr vienmēr ir bijuši un būs klienti, kas savus līdzekļus gribēs ieguldīt kvalitatīvā, augstvērtīgā nekustamajā īpašumā, jo tā ir stabilitāte un šis tirgus ir labi izprotams. To, ka tas tā ir, varējām novērot jau iepriekšējās krīzes laikā. Redzējām, ka Latvijas nekustamā īpašuma tirgū kopumā bija ļoti liels cenu kritums, vidēji tas pat varēja sasniegt 60 %. Atceramies, kā „buma” laikā uzkāpa cenas sērijveida dzīvokļiem, piemēram, lietuviešu projektā tās varēja būt pat 2000 EUR/m², un pēc burbuļa plīšanas nokrita līdz 700 EUR/m². Krīžu ietekmi vairāk jūt citos īpašuma segmentos, bet premium īpašumu segmentā arī iepriekšējā krīzē svārstības bija daudz mazāk jūtamas. Es šobrīd negaidu līdzīgas svārstības nekustamā īpašuma tirgū kā iepriekš piedzīvotās, jo tolaik krīzes apstākļi bija pavisam citi. Tās bija mākslīgi uzpūstas cenas, šobrīd nav tāda situācija, jo cenas atbilst reālajai tirgus situācijai, tāpēc neloloju cerības, ka atkal varētu būt tik liels samazinājums. Premium segments krīzes apstākļos ir stabilāks un tam ir mazākas cenu svārstības kā citos segmentos, jo vērtības un kvalitātes novērtējums ir adekvāts.
Kas jums ir sniedzis lielāko gandarījumu šo 10 gadu darbības laikā?
VR: Ja abstrahējamies no tīri ekonomiskiem rezultātiem un sasniegtā, ir patīkami, ka varam nodarboties ar interesantiem nekustamajiem īpašumiem, kam ir noteikta vērtība – estētiska, mākslinieciska, paliekoša, pamatīga, ilgtermiņa-, kā arī ir iespēja sadarboties ar interesantiem cilvēkiem. Ir gandarījums, ja varam, pielietojot savas zināšanas un pieredzi, prast rast risinājumu, kad visas iesaistītās puses ir ieguvējas jeb win-win situācijā, jo, strādājot ar šiem augstvērtīgajiem un lielas finansiālās vērtības īpašumiem, darījumi ir sarežģīti.
IM: Gandarījums ir par darbu kopumā, jo tie vienmēr ir sarežģīti darījumi: ļoti komplicēti juridiski vai tehniski, vai arī, ja bijis klients ar savām vēlmēm un ir izdevies tās apmierināt un darījumu noslēgt, un rezultātā visas puses ir apmierinātas, tad ir liels gandarījums par paveikto.
Liels nopelns panākumu kaldināšanā ir arī komandai…
VR: Pirms desmit gadiem sākām ar nelielu komandu, kas kopā ar mums strādāja „Immostate”, un desmit gadu laikā mūsu komanda visos trīs Baltijas valstu birojos ir izaugusi līdz četrdesmit cilvēku lielam kolektīvam. Protams, šajā laikā ir bijusi neliela cilvēku rotācija, bet pēdējā laikā kolektīvs ir stabils un labi turas kopā, pat neskatoties uz pēdējos gados piedzīvotajām tirgus svārstībām. Ir prieks par to, ka mūsu uzņēmuma kolektīvā ir pozitīva vide, kura kolēģiem patīk, un veselīgas savstarpējās attiecības.
IM: Daļa kolēģu, ar kuriem sākām šo biznesu, ir ar mums kopā joprojām, pēdējos 4-5 gados ir nākuši klāt daži kolēģi, kas ļoti labi strādā un ir arī atpazīstami. Diemžēl Latvijā daudziem liekas, ka šajā jomā var paši kaut ko darīt, bet tikai nobrieduši, profesionāli cilvēki, kas saprot zīmola vērtību un kas māk strādāt ar šo zīmolu, var strādāt šeit.
Kādus redzat nākamos desmit gadus „Baltic Sotheby’s International Realty”, kā arī premium īpašumu tirgum? Ko gribētos vēl sasniegt un izdarīt?
VR: Kopumā sagaidām, ka nākamais laiks būs izaugsmes periods, jo esam novērojuši zināmu cikliskumu tirgū, mums jau ir uzkrāta liela pieredze, ir iestrādes, kontakti un arī komanda izveidota tāda, lai nākamo desmitgadi varētu pavadīt izaugsmes zīmē. Pēc šīs situācijas, kas, cerams, globālā mērogā drīz beigsies, būs jāpielāgojas jauniem spēles noteikumiem, korekcijām, bet tas tāpat būs cikliski.
„Baltic Sotheby’s International Realty” gribētu redzēt kvalitatīvu izaugsmi un arī kolektīva ziņā tapt lielākiem: lai mums pievienojas pieredzējuši kolēģi, jo redzam perspektīvu premium īpašumu segmentā. Vēlētos nostiprināt jaunos pakalpojumus, ko pašlaik ieviešam, un tos izvērst, piemēram, property concierge jeb īpašumu aprūpētāja vai arī pārvaldības pakalpojumus. Mēs gribam vairāk augt arī profesionālā servisa pakalpojumu ziņā, un piedāvāt vēl jaunus, kas ļautu sasniegt gan vēl labākus finanšu rezultātus, gan arī vēl plašāku atpazīstamību un klientu augstāku apmierinātību.
IM: Es, domājot par nākotni, ceru, ka tirgū būs vairāk profesionālu „spēlētāju” un striktāka tirgus segmentācija: tirgus būs labāk sakārtots. Cerams, ka būs arī vairāk skaidrības no ekonomiskā viedokļa, lai cilvēkiem būtu drošība un pārliecība par nākotni, jo neskaidrība uztrauc visvairāk un attur no investīcijām. Gribētos, lai mēs, ar vēl plašāku profesionālu kolēģu loku, spētu apkalpot visus klientus, kas darbojas premium īpašumu segmentā.
Mums, kas šo darbu dara, bieži vien nav brīvdienu, nedz standarta darba laika: ja ir klients, ir jāstrādā! Reizēm darba ritms ir tik intensīvs, ka cilvēki var sagurt. Pie tā ir jāpierod, ar to ir jādzīvo, un pats galvenais – šim darbam ir jāpatīk! Tāpēc mūsu komandai gribētu novēlēt optimismu, sapratni, ka esi šo darba lauku izvēlējies, un, ka tas ir īstais darbs!