2012. gada pirmajos piecos mēnešos ievērojami samazinājies līdz 250 000 eiro vērtu premium klases nekustamo īpašumu objektu piedāvājums Rīgā – ekspluatācijā nodots tikai divi jauni projekti. Deficīta rašanos veicinājusi lielā ārvalstu pircēju aktivitāte, tādēļ gada nogalē iespējams cenu pieaugums par 10%. Par to liecina premium klases nekustamo īpašumu jomā strādājošā uzņēmuma Baltic Sotheby’s International Realty sagatavotā pārskata dati.

„2012. gada vasaras sākumā saglabājas paaugstināta pieprasījuma tendence pēc premium klases īpašuma Rīgā. Cenu amplitūda Vecrīgā – 2500 – 6000 eiro/m2, „klusajā” centrā – 2000 – 5000 eiro/m2, vislielākā aktivitāte vērojama cenu segmentā 150 – 250 tūkstoši eiro par objektu,” norāda Baltic Sotheby’s International Realty līdzīpašniece Ilze Mazurenko.

Saskaņā ar viņas teikto gandrīz 90% pircēju ir ārzemnieki. Nekustamais īpašums tiek iegādāts ne tikai dzīvošanas, bet arī izīrēšanas nolūkā. „Šodien izīrēt dzīvokli, kurš atrodas vēstniecību rajonā, nesagādā nekādas grūtības. Un, lai gan šī biznesa ienesīguma līmenis jau sešus gadus nav mainījies un joprojām ir pietiekami zems (3 – 5% gadā), ārzemnieki ar prieku izmanto likumā „Par imigrāciju” ieviesto izmaiņu priekšrocības,” viņa norāda. Tieši otrā pircēju kategorija orientējas uz zemākā cenu līmeņa objektiem. Cilvēkus, kuri izvēlas mājokli sev, parasti interesē apartamenti 200 – 500 tūkstošu eiro vērtībā.

„Pircēji interesējas par pilnībā renovētām mājām un premium klases jaunbūvēm. Vienai kategorijai svarīga ir vēsturiskā aura, citai – komforts, kurš vecās mājās bieži vien nav pieejams – stāvvieta un lifts. Turklāt dzīvokļa platība jaunajā projektā ir salīdzinoši neliela, savukārt apartamenti vēsturiskā mājā mēdz būt pielīdzināmi mājas platībai. Piemēram, viens no Baltic Sotheby’s International Realty objektiem – dzīvoklis ar skatu uz parku aizņem pusstāvu, tā platība – 300 m2. Premium klases dzīvokļu segmentā, protams, ir arī veiksmīgi vēstures un mūsdienu apvienojuma piemēri, kā projekts Ausekļa ielā 4. Taču tas drīzāk ir izņēmums,” piebilst Ilze Mazurenko.

Rīgas centrā jauni projekti parādās ļoti lēni. Šī gada sākumā ekspluatācijā tika nodoti tikai divi – Antonijas ielā 16 un Elizabetes ielā 21. Dzīvokļu piedāvājums agrāk uzceltās jaunbūvēs ir ierobežots. Popularitāti ir ieguvuši projekti Centra nams, Martas ielā 7, Viesturdārza mājas.

Rīgas centrā esošo premium klases nekustamo īpašumu saimnieki uzskata, ka viņu īpašums ir unikāls un visaugstākās cenas vērts. „Tā tiešām ir,” apgalvo Ilze Mazurenko. „Tomēr dažos gadījumos objekta vērtība ir paaugstināta par 20 – 30%. Premium klases nekustamo īpašumu pircēji ir inteliģenti. Viņi pēta tirgu. Tādēļ, ja īpašniekam nav kādu saistību, mēs iesakām nepaaugstināt cenu mākslīgi, bet gan atlikt pārdošanu.”