Rīgai tuvā apkaime – Mārupe, kas pēdējos gados ir bijusi viena no iecienītākajām dzīvesvietām ar stabilu nekustamā īpašuma tirgus izaugsmes dinamiku, iezīmējusi aktuālu tendenci: lielākā daļa darījumu Mārupes novadā notiek t.s. pieejamajā privātmāju segmentā, bet premium segmenta māju trūkst, un katrs šāds īpašums, ar pieredzējuša nekustamā īpašumu māklera palīdzību, ātri atrod savu jauno īpašnieku. Līdzīgas tendences tiek prognozētas arī šim gadam.

Šādā situācijā, kad tirgū pieprasījums ir lielāks par piedāvājumu, Mārupes premium īpašumu pārdevējiem varētu šķist, ka ar jaunu īpašnieku atrašanu savam īpašumam un visu formalitāšu kārtošanu varētu tikt galā paši, turklāt – ātri. Tomēr pieredzējuša speciālista piesaiste var palīdzēt ne tikai adekvāti novērtēt īpašuma stāvokli un iespējas konkrētā tirgus segmentā, bet arī noteikt pareizu cenu īpašumam, un saņemt zinoša speciālista, kas orientējas darījuma un konkrētās vietas niansēs, padomu,- tādējādi atrodot privātmājai īsto pircēju. Savukārt īpašumu pircējiem profesionāļa iesaiste darījuma veikšanā var palīdzēt izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un ļautu „nenopirkt problēmas”, nezinot visu darījuma specifiku un tirgus īpatnības.
Padomus, kā rīkoties augošajā Mārupes novada premium īpašumu tirgū, sniedz Evita Pudane, „Baltic Sotheby`s International Realty” pārdošanas un īres konsultante, kura sarunas laikā izceļ arī šīs vietas priekšrocības.

EVITA PUDANE Pārdošanas un īres konsultante

„Pašlaik ir ļoti pateicīgs laiks premium segmenta darījumiem: gan šādu īpašumu pārdošanai, gan pirkšanai. Tirgus konjunktūra, arī pieejamais finansējums, kad bankas kļuvušas ļoti atvērtas kreditēšanai un aktīvi konkurē savā starpā par klientu piesaisti,  arī Altum – valsts atbalsta programma jaunajām ģimenēm un jaunajiem speciālistiem sekmē labvēlīgu augsni darījumiem ar vidējā segmenta īpašumiem. Tāpēc ir izdevīgs laiks pārdot šādus īpašumus par izdevīgu cenu, gan arī tādus pirkt, īpaši – Mārupē, kuru par izcilu dzīvesvietu atzinuši daudzi vietējie iedzīvotāji, jo šis novads strauji attīstās, paverot plašas iespējas harmoniskai dzīvei,” komentē Evita Pudane, „Baltic Sotheby`s International Realty” pārdošanas un īres konsultante. Viņa Mārupes novada un Bieriņu apkaimes nekustamā īpašuma tirgum pievērsusies jau sesto gadu, sekojot līdzi novada tirgus tendencēm,darījumu specifikai, datu analīzei (t.sk., piedāvājumam un pieprasījumam), kā arī jaunumiem novada pašvaldībā, kas saistīti ar infrastruktūras attīstību, attīstības plāniem u.c. Darbā ar klientiem lieti noder arī viņas iepriekšējā darba pieredze, strādājot bankā ar nekustamā īpašuma finansēšanas jautājumiem, kas ļauj labāk izprast banku sfēras prasības un piedāvājumu.

Mārupes novada trumpji jaunas dzīves vietas meklētājiem ir labi zināmi: tuvums ar galvaspilsētu, sakārtota, zaļa un droša vide vide un attīstītā infrastruktūra: uzlabojas inženierkomunikāciju pievade, tiek sakārtoti ceļi, būvētas un uzlabotas skolas, bērnudārzi, ir arī plašas brīvā laika pavadīšanas iespējas sākot no aktīvas, sportiskas atpūtas līdz ģimeniskām izklaidēm.
„Mārupe pēdējo gadu laikā ir intensīvi attīstījusies, un līdz ar šo attīstību ir palielinājies iedzīvotāju skaits: novadu par dzīves vietu izvēlas jaunie speciālisti, ģimenes ar augstiem ienākumiem. Tas ļauj pašvaldību ierindot „turīgo” pašvaldību vidū, un tā nomaksātos nodokļus liek lietā, ieguldot naudu dažādu projektu realizācijā (skolu izbūve, ceļu un inženierkomunikāciju infrastruktūras sakārtošana, sporta un atpūtas vietu izveide utt.),” stāsta speciāliste.
Evita Pudane, raksturojot Mārupes novada premium īpašumu tirgu, norāda, ka tas atšķiras no tādām luksus mājokļu vietām kā Jūrmala vai Mežaparks, kuros premium īpašumi ir lielākais īpatsvars, turklāt – ar vēsturisku auru. Mārupē ir jauna apbūve, ko novērtē tādi pircēji, kas dod priekšroku mūsdienīgiem īpašumiem.

„Lielākā aktivitāte novērota t.s. pieejamajā privātmāju/dvīņu māju segmentā (mājas cenā no 160 000 – 220 000 eiro), kuras iegādājas vietējais pircējs – turīgais vidusslānis. Pērn notikuši 34 šādu (kopējā vērtībā 6,3 milj. eur; vidējā – 184,000 eur) īpašumu darījumi, kas ir par 55% vairāk nekā gadu iepriekš (22 darījumi, kopējā vērtībā 4.0 milj. eur; vidējā – 184,000 EUR). Premium segmenta privātmāju tirgū nav daudz, un tās visai ātri atrod jaunus īpašniekus. 2018. gadā Mārupes novadā notikuši 3 darījumi ar premium privātmājām (cenā no 350 000 EUR), kas ir par trim vairāk nekā gadu iepriekš, kad netika slēgts neviens šāds pirkums.”, aktivitāti raksturo E. Pudane.

Speciāliste novērojusi, ka Mārupes novadā trūkst jaunu, kvalitatīvu, gaumīgu premium māju labās vietās. „Redzam, ka Mārupes novadā ir diezgan liels pieprasījums pēc šādiem, dārgiem, labiem īpašumiem. Premium privātmāju pircējs ir ļoti prasīgs: pie šādām māju cenām nevar būt atkāpes ne apdarē, ne lokācijā, ne plānojuma praktiskumā. Šādam pircējam noteikti nederēs Mārupē tik ļoti bieži redzamās dvīņu vai rindu mājas, un tas nav gatavs dzīvot viensētā, lauka vidū, kur var piebraukt pa zemes ceļu bez apgaismojuma. Mārupē ir ļoti liels dvīņu, rindu māju piedāvājums, bet atsevišķi stāvošas mājas par atbilstošu cenu ir maz,” saka E.Pudane.

Iezīmējot tuvāko perspektīvu Mārupes premium īpašumu tirgū, „Baltic Sotheby`s International Realty”  speciāliste domā, ka premium īpašumu piedāvājums varētu paplašināties, jo daudzi, kas apsvēruši savus īpašumus pārdot, varētu beidzot izmantot labo tirgus situāciju. „Lai gan novadā pieejamie īpašumi vairāk orientēti uz t.s. turīgo vidusslāni, premium privātmāju segmentam ir visas iespējas attīstībai, jo deficīts joprojām pastāv,” saka E. Pudane, piebilstot, ka bankas turpinās aktīvi finansēt īpašumu iegādi. Novadā notiek aktīva būvniecība un šis reģions turpina attīstīties, kļūstot par ļoti labvēlīgu vietu dzīvošanai, kurā ir atrodami visi priekšnoteikumi, lai premium īpašumi Mārupē būtu pieprasīti arī nākotnē.