Izteikta interese par lauku īpašumiem ir novērojama jau pēdējos divus gadus, un to ir veicinājuši tādi faktori kā pandēmija, cilvēkiem uzturoties mājās arvien biežāk un vēloties paplašināt savu dzīves telpu, tāpat arī vēlme aizbēgt no saspringtās pilsētas vides, gūt mieru un būt tuvāk dabai. Par to, kas jāņem vērā, izvēloties potenciālo īpašumu, kā arī par to, kāda ir aktuālā situācija premium segmenta tirgū, stāsta Latvia Sotheby’s International Realty pārdošanas konsultantes  Dace Sīle un Elīna Zālīte-Saulriete.

Arvien biežāk cilvēki izvēlas vairāk pievērsties mierīgai un kvalitatīvai laika pavadīšanai gan pašiem ar sevi, gan savām ģimenēm. Vēlas organizēt savu dienu mierīgi un harmoniski, bez steigas, skriešanas, paspēšanas, cilvēku pūļiem. Un lai to nodrošinātu cilvēki izvēlas lauku īpašumus ūdens, mežu, lielo koku un lauku plašumu tuvumā, kur ļaut dienai sākties mierīgi.

Novērtē dabas tuvumu, īpašuma stāvokli un vēsturi

Viens no būtiskākajiem aspektiem, ko potenciālais pircējs vērtē, izvēloties lauku īpašumu, ir tā atrašanās vieta. Priekšroka lielākoties tiek dota tādiem īpašumiem, kuriem nav kaimiņi pārredzamā attālumā, īpašumiem pie ūdens, kā arī īpašumiem ar lauksaimniecības zemi un mežu. Tā pat jāpiemin arī īpašuma stāvoklis – vai tas ir uzturēts, vai ir veikts remonts, vai viss ir funkcionējošs un vai tuvākajā nākotnē no jaunā saimnieka nebūs nepieciešami būtiski ieguldījumi, lai savestu īpašumu kārtībā.  Liela daļa cilvēku interesējas arī par īpašumu vēsturi un ļoti novērtē stāstus, kas ar tiem saistās.

Kas attiecas uz premium segmenta lauku mājām, pēdējā laikā tirgū šādi īpašumi parādās arvien vairāk un vairāk – ļoti skaisti un ekskluzīvi īpašumi, tostarp arī muižas.

Kas jāņem vērā potenciālajiem pircējiem?

Iegādājoties lauku īpašumu, jāņem vērā vairāki aspekti, piemēram, kāds ir mērķis iegādājoties lauku īpašumu, vai nepieciešama māja laukos, vai tā būs tikai vasaras māja vai doma pārvākties tur dzīvot pavisam. Vai par dzīvi laukos lemj un piekrīt visi ģimenes locekļi, varbūt ir kāds, kuru dzīve laukos nevilina. Vai lauku īpašums paredzēts dzīvošanai, vai dzīvošanai un savām biznesa iespējām. Taču, ja īpašumu iegādājas ģimene, kurā vecāki strādā Rīgā, bērni mācās skolā vai iet bērnudārzā, tad piemērotāki būs lauku īpašumi 100 km rādiusā no Rīgas, kuri visbiežāk tiek iegādāti kā brīvdienu mājas. Ja aktīvais darba periods ir beidzies īpašuma atrašanās vieta iespējama arī tālākos reģionos.

Kas attiecas uz cenām, visbiežāk premium segmenta lauku īpašumu var iegādāties vidēji no 300 000 EUR līdz 1 000 000 EUR, taču viss ir atkarīgs no klienta budžeta, vajadzībām un tā, cik lielā mērā īpašums atbilst pircēja prasībām.

Tas, kas būtu jāņem vērā ikvienam potenciālajam pircējam, ir apzināšanās, ka lauku īpašums nozīmē ne tikai mieru un atpūtu, bet arī lielu darbu īpašuma uzturēšanā un kopšanā. Katram noteikti jāizvērtē, vai būs iespējams šos darbus veikt pašu spēkiem vai arī jāalgo  personāls, kas rūpēsies par kārtību īpašumā. Tāpat, ja īpašums tiek izmantots kā brīvdienu māja, nedrīkst aizmirst par drošību – kā īpašums tiks apsargāts, vai uz vietas dzīvos kāds cilvēks, vai tiks izmantoti apsardzes kompānijas pakalpojumi, jo  viennozīmīgi lauku īpašumu nebūtu ieteicams atstāt bez uzraudzības.

Tāpat noteikti jāpievērš uzmanība faktam, ka gadījumā, ja potenciālā pircēja rocība nesniedzas līdz konkrētā īpašuma cenai un ir nepieciešams bankas finansējums, jau pašā sākumā ir jāapzinās, ka visticamāk būs nepieciešams lielāks sākotnējais finansiālais ieguldījums no pircēja puses, ņemot vērā, ka ļoti bieži lauku īpašumi netiek novērtēti atbilstoši pārdošanas cenai, līdz ar to no pircēja puses, ir jābūt skaidrībai par savu budžetu un savām iespējam īpašumu iegādāties.

Kas  jāņem vērā īpašumu pārdevējiem?

Būtisks aspekts, kas jāņem vērā ikvienam, pārdodot lauku īpašumu ir, tas, ka ēkām jābūt sakārtotam, remontētām vai kosmētiski uzlabotām. Lai cik liels arī nebūtu piemājas dārzs un pagalms tam jābūt iekoptam un uzturētam kārtībā tā, lai piemājas teritorija pircējam radītu prieka sajūtu. Sakopta apkārtne gan pašam, gan citiem liek justies labāk.

Tāpat arī īpašumā esošajām ēkām jābūt nodotām ekspluatācijā ar inventarizācijas lietām, kuras atbilst faktam. Lauku īpašumiem ir raksturīgi, ka papildus dzīvojamai ēkai nereti blakus ir arī šķūnis, klēts, kūts vai pagrabs. Ārī no šīm būvēm jāizvāc liekais, jāsakārto un jāiztīra.

Vēl viens būtisks aspekts ir īpašniekam apzināties kas bez ēkām un zemes vēl tiek pārdots – kādas mēbeles un tehnika (dārza, sadzīves).

Unikālākie Latvijas premium  lauku īpašumi

Lai arī katrs īpašums ir unikāls, ar savu stāstu un vīziju, pieejamos premium segmenta lauku īpašumus vieno viens būtisks aspekts –  katrs no tiem ir uzturēts un kopts ļoti augstā līmenī. Pašreizējie īpašnieki ir veltījuši daudz laika un resursu, lai tos izveidotu tādus, kādi tie ir.  

Lauku viensēta „Kalna Alitēni” Cēsu rajona Inešu pagastā. Māja atrodas klusā, ainaviskā vietā netālu no Inešu ezera, brāļu Kaudzīšu muzeja un Cirstu muižas. Guļbūves abos stāvos saglabāta senatnīga noskaņa kuru papildina vairākas antīkas, restaurētas mēbeles un interjera priekšmeti.

Īpašums „Alitēni”, kur apkārt valda klusums, svaigs gaiss, brīnišķīgas ainavas un neskarta vide. Arī šis īpašums atrodas Cēsu rajonā, vien dažu kilometru attālumā no Inešu ezera. Mājas interjers veidots, saglabājot vēsturiskās vērtības un senatnes elpai vijoties cauri katrai telpai. Savukārt skats no mājas terases un balkona ļaus aizmirsties dabas un miera oāzē.

Lauku īpašums „Stumbri”, Dienvidkurzemes novada Medzes pagastā, kur pavadīt nesteidzīgu un mierpilnu ikdienu. Īpašums atrodas ­gleznainu skatu ieskautā vietā vien 15 km attālumā no Liepājas centra. Teritorija ir pilnībā labiekārtota ar plašu dārza zonu. Telpu izkārtojums ēkā veidots ņemot vērā debesu puses, dienvidrietumu pusē izveidota terase ar atpūtas zonu, skatu uz dārzu un izveidotu piemājas dīķi.

Īpašums „Mežvidi”, Kuldīgas novada Kabiles pagastā. Īpašums atrodas Riežupes kraujas krastā ar labiekārtotu teritoriju meža ielokā. Ēka celta Ulmaņa laikā kā pasts, mežniecība, veikals un maza kinozāle vecās cara laika mežniecības vietā. 2013.gadā ēka pilnībā remontēta. Lai arī īpašums nesen ir pārdots, tas viennozīmīgi ierindojas ievērības cienīgāko Latvijas lauku īpašumu vidū.