Ir pēdējais laiks sākt kārtot formalitātes, lai noteiktajā termiņā iesniegtu dokumentāciju Rīgas pašvaldībā un nākamgad saņemtu nekustamā īpašuma atvieglojumus, kas sasniedz no 25% līdz pat 90% no īpašuma nodokļa summas. Īpaši aktuāls šis jautājums ir tiem namīpašniekiem, kuriem pieder ēkas, kam ir valsts aizsardzības kultūras pieminekļa statuss vai arī šie namīpašumi atrodas Rīgas vēsturiskās apbūves teritorijā.


Uz namīpašnieku un ģimeņu, kas dzīvo daudzdzīvokļu ēkās, kurās ir sadalīti dzīvokļu īpašumi vai domājamās daļas, uzmanību vērš Baiba Kalniņa, Baltic Sotheby`s International Realty nekustamā īpašuma pārvaldības pakalpojuma pārstāve.
„Nekustamā īpašuma nodoklis dzīvojamai ēkai Rīgas centrā ir vidēji no 10 līdz 30 tūkstošiem eiro gadā, bet, ja šī ēka ir valsts aizsargājamais kultūras piemineklis, tad nodokļa atvieglojums ir 50% no nodokļa par ēku. Arī namiem Mežaparkā, kur ir daudz  kultūras pieminekļa statusa ēku, nodoklis ir pietiekoši liels – divi, trīs tūkstoši eiro gadā par ēku, un, ja ir iespēja saņemt 50% atlaidi, tā ir ievērojama summa, lai to izmantotu!  Ja vēlaties pretendēt uz nodokļa atvieglojumu piešķiršanu ēkām, kas attiecas, piemēram, uz valsts aizsargājamiem kultūras pieminekļiem vai ēkām, kas atrodas Rīgas vēsturiskās apbūves teritorijā, visa dokumentācija par īpašuma statusu pašvaldībā jāiesniedz jau 1. oktobrī, tāpēc atlicis pietiekami maz laika, lai sagatavotu visu dokumentāciju un nākamgad baudītu mazāku nodokļa apmēru!” komentē speciāliste.
Tāpat jau vairākus gadus Rīgā veiksmīgi darbojas programma, kuras ietvaros var saņemt pašvaldības līdzfinansējumu ēku fasāžu atjaunošanai. Staigājot pa galvaspilsētas centru redzam, ka šī iespēja tiek aktīvi izmantota: ir daudz atjaunojamu namu, un tāpēc tiem, kas plāno pretendēt uz šo programmu, arī der iepazīties ar tās nosacījumiem, piebilst B. Kalniņa.

Baltic Sotheby`s International Realty  ir apkopojis informāciju, kādos gadījumos namīpašnieki vai dzīvokļa īpašnieki var pretendēt uz nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumiem, un ko paredz pašvaldības līdzfinansējuma programma ēku atjaunošanai.

2020.gada programmu plāno apstiprināt līdz šī gada novembrim un tā tiks uzsākta 2020. gada sākumā. Konsultācijas par nākamā gada programmu notiek jau tagad. Vairāk informācijas var atrast https://atjauno.riga.lv/
Kā norāda B. Kalniņa, daudzi namīpašnieki aktīvi izmanto šo programmu, jo atzinuši, ka ar domes piešķirto līdzfinansējumu un nodokļa atlaidēm, kas pēcāk pienākas par fasādes renovāciju un apgaismojuma izveidi, visas izmaksas var nosegt piecu gadu laikā. Lai uzturētu pilsētu skaistu un motivētu namīpašniekus rūpēties par savu īpašumu, pašvaldībai ir ne tikai „burkāni”, ar ko tos iekārdināt, bet arī „pātaga” negodprātīgajiem: t.s. „graustu nodoklis”, kad tiek piemērots dubultliels nekustamā īpašuma nodoklis – 3% no kadastrālās vērtības – par īpašuma degradāciju un neuzturēšanu.

Baltic Sotheby`s International Realty nekustamā īpašuma pārvaldības pakalpojuma pārstāve Baiba Kalniņa atzīst, ka nodokļa atlaižu noformēšanas process Rīgas pašvaldībā ir pietiekoši vienkāršs, bet daudzi cilvēki izvēlas to nedarīt.  „Svarīgi zināt: ja vēlaties pretendēt uz nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm, tās būs jāpiesaka katru gadu, jo netiek automātiski pagarinātas. Arī valsts aizsardzības kultūras pieminekļa statusā esošo ēku īpašniekiem jāseko līdzi, vai 3 gadus derīgā izziņa nenoveco. Lai gan visu dokumentu sagatavošanas un iesniegšanas procedūras pašvaldībā ir maksimāli atvieglotas un ir paveicamas katram pašam, dažkārt vienkāršāk, laiku ekonomējot, šo procesu uzticēt zinošiem speciālistiem. Mēs sniedzam šādu pakalpojumu – īpašuma pārvaldība – un izdarām visas formalitātes īpašnieka vietā. Pārzinot visu šo procedūru, kā arī mūsu pieredze un zināšanas var garantēt, ka visi dokumenti būs korekti noformēti, nebūs nekādu aizķeršanos un nebūs tos atkal jāpapildina. Mēs regulāri monitorējam situāciju, sekojam līdzi reālajam nama statusam, un galvenais ieguvums īpašniekam ir laika ekonomija, jo tam vairs nav jānodarbojas ar visām formalitātēm un jāpārzina visa nodokļu piemērošanas kārtība no A līdz Z,” saka B. Kalniņa. Viņa atminas arī gadījumu, kad vairākām ēkām Mežaparkā tika sakārtots kultūras pieminekļa statuss, jo vairāki īpašnieki gribēja pie savas mājas kultūras pieminekļa statusa zīmi, jo uzskatīja, ka šāds statuss palielina viņu ēku vērtību.
B. Kalniņa vērš uzmanību, ka šī tēma ir aktuāla ne tikai tāpēc, ka līdz 1. oktobrim pieteikumi Būvvaldē jāiesniedz kultūras pieminekļa statusa ēku īpašniekiem atvieglojumu saņemšanai (citu statusu, t.sk., personu kategorijām, pašvaldībā iesniegums jāiesniedz līdz 15.decembrim), bet arī tāpēc, ka joprojām nav skaidrības, kad tieši (no 2020. vai 2021. gada) tiks piemērotas jaunās kadastrālās vērtības, kas cels daudzu īpašumu kadastrālo vērtību un līdz ar to – nodokļa apmēru. „Tādēļ atvieglojumi būs īpaši aktuāli,” piebilst speciāliste.

Jau ziņots: lai nodrošinātu savus klientus ar savas jomas profesionāļu pieredzi un apzinoties, ka īpašuma dokumentācijas izpēte ir gan laikietilpīga, gan arī diezgan niansēta, Baltic Sotheby`s International Realty kopš 2018. gada piedāvā nekustamā īpašuma pārvaldības un apsaimniekošanas pakalpojumus, uzņemoties visas rūpes klientu vietā gan lai sakārtotu visu esošā vai topošā īpašuma dokumentāciju, gan arī lai izpētītu un nodrošinātu klientus ar visu informāciju par īpašumu, kā arī lai uzturētu īpašumu kārtībā. Ja jums nepieciešama konsultācija par jūsu īpašuma tiesību statusu vai tā juridisko jautājumu sakārtošana, aicinām rakstīt uz e-pastu [email protected] vai zvanīt pa tālruni +371 29 259 025.