Rīga un Jūrmala vēl nav gatavas, uzskata vienmēr pozitīvā un profesionālā Līga Kohtanena, kura ir viena no kompetentākajām nekustamo īpašumu nozares ekspertēm. Speciālistei, kuras bagāžā ir vairāk kā 10 gadu pieredze īpašumu tirdzniecībā, šis gads bijis izaicinājumu un izaugsmi veicinošu pārmaiņu pilns. Pavasarī Līga sīvas konkurences apstākļos ieguva godpilno titulu «Nekustamo īpašumu aģents 2016», bet no vasaras sākuma viņa ir premium klases īpašumu uzņēmuma Baltic Sotheby`s International Realty pārdošanas komandas līdere.

2016.10.24_City24.lv_Liga_Kohtanena_Photo

Līga, ir pagājis pusgads kopš vadošā nekustamo īpašumu sludinājumu portāla City24.lv un Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) organizētā konkursa, kurā ieguvāt godpilno titulu «Nekustamo īpašumu aģents 2016». Ko Jūs guvāt no dalības tajā?

Gada aģents bija ļoti pozitīvs konkurss, tādēļ vispirms gribu teikt „paldies” City24 un LANĪDA, ka to organizējāt. Šādi konkursi ir vajadzīgi, jo, pirmkārt, tie parāda, ka mēs esam. Otrkārt, ka nekustamā īpašuma pārdošanas aģenta darbu var darīt labi un kvalitatīvi, un ir ļoti daudz pozitīvā un labā, ko varam sniegt – gan daudziem cilvēkiem palīdzēt atrast piemērotu mājokli, gan sniegt vērtīgu padomu vai konsultācijas.

Konkursā bija iespēja iepazīt amata kolēģus un saprast, cik daudz talantīgu un radošu cilvēku strādā nekustamo īpašumu nozarē. No kolēģiem ne reizi vien esmu dzirdējusi, ka viņiem nepatīk, ka viņus sauc par mākleriem, jo tas izskanot gluži kā lamu vārds. Taču tā nav – tā ir cienījama un vajadzīga profesija. Saviem kolēģiem, kas šogad savus spēkus vēl neizmēģināja,  gribu teikt – mani mīļie kolēģi, startējiet nākamajā gadā šajā konkursā, riskējiet! Noticiet savam amatam un tam, ko darāt – kādam tas noteikti ir vajadzīgs, ja darīsiet to no sirds.

Var teikt, ka «Nekustamo īpašumu aģents 2016» ievirzīja Jūsu karjeru pozitīvā gultnē?

Noteikti, un ne tikai man, bet jebkuram no kolēģiem. Piemēram, Uldim Cīrulim, kurš pieņēma jaunus izaicinājumus un ir nomainījis darba vietu, Kristīnei Dubanei, kura ir attīstījusies kompānijas Ober Haus iekšienē un ir īsta profesionāle, kurā ir vērts ieklausīties. Sabiedrība un kolēģi novērtē to, ka, lūk, ir profesionāļi – aģenti ar pieredzi, pie kuriem var griezties pēc padoma vai konsultācijas, un ar kuriem sadarbība neliks vilties.

Runājot par karjeru – Jūs mainījāt darba vietu un jau piecus mēnešus esat ekskluzīvo nekustamo īpašumu uzņēmuma Baltic Sotheby`s International Realty pārdošanas komandas līdere. Kas rosināja Jūs nomainīt ierasto vidi un kļūt par daļu no šī uzņēmuma komandas?

Iepriekš gandrīz sešus gadus nostrādāju „Real Estate Jūrmala” Jūrmalā, kas ir lieliska kompānija ar foršiem un profesionāliem kolēģiem, taču ar citu formātu – mēs sniedzām pakalpojumus un smēlāmies pieredzi galvenokārt tikai Jūrmalas reģionā. Doma par to, ka kaut kas ir jāmaina, jau bija prātā, jo bija pagājis noteikts laika periods. Kad aplis ir noslēdzies, kaut ko vajag mainīt, lai nesāktu peldēt pa straumi un nezaudētu asumu. Uzskatu, ka pozitīvu grūdienu sev pašai padomāt, pārskatīt un kaut ko mainīt deva arī aģentu konkurss.

Bija pagājis laiks kopš uzvaras konkursā, kad mani uzrunāja Baltic Sotheby`s International Realty. Uzņēmuma pārstāvji piedāvāja plašāku darbības reģionu, starptautiski atpazīstamu zīmolu, pieredzējušus kolēģus, tādēļ es piekritu pamainīt vidi, kurā atrados. Mani pārliecināja tas, ka vadība ir profesionāļi, kuri ilgu laiku strādā tirgū, kuriem ir pieredzējušu ekspertu reputācija, zināšanas par tirgu, un no kuriem var mācīties, kas man ir ļoti svarīgi. Vēl viens iemesls pārmaiņām bija tas, ka pagājušā gadā nekustamo īpašumu tirgus sāka mainīties – mazinājās Austrumeiropas pircēju aktivitāte un radās vēlme apgūt jaunus tirgus. Ar Jūrmalas kolēģiem, ar kuriem esam palikuši labās koleģiālās attiecībās, vairāk strādājām un orientējāmies uz austrumiem, piemēram, Krieviju un bijušajām NVS valstīm. Protams, bija arī vietējais tirgus, taču ļoti minimāli. Radās vēlme apgūt vairāk, strādāt ar citu veidu klientiem. Baltic Sotheby`s International Realty ir plašāks klientu loks, tajā skaitā arī vietējais tirgus, ar ko man iepriekš sanācis maz strādāt.

Latvijas nekustamā īpašuma tirgū ir pārstāvēti vairāki labi zīmoli – kompānijas, piemēram Ober-Haus, Colliers International. Arī Baltic Sotheby`s International Realty vārds ir tirgū zināms, kas paver durvis, ko varbūt neatver mazāk zināmām kompānijām. Es gan vēl joprojām esmu pārliecināta, ka labs aģents var strādāt, iegūt labus rezultātu, reputāciju un vārdu tirgū jebkurā vietā, ja vien tas, ko dara, patīk un ir aicinājums, taču kompānija dod papildu pievienoto vērtību.

Kā ir mainījusies Jūsu darba ikdiena? Un ko nesīs nākotne?

Rīgai ir cita pilsētas dinamika. Jūrmalā bija lielāks miers, sezonalitāte, taču šeit, galvaspilsētā,  darbs ir visu laiku – gan ziemā, gan vasarā, tāpēc man ir interesanti. Mani jaunie kolēģi šajā jomā strādā jau vairākus gadus, kuru laikā visi ir apēduši vairākus pudus ar sāli. Vēlos saprast Rīgu vēl labāk un apgūt šo tirgu dziļāk, jo pēdējo piecu, sešu gadu laikā manu uzmanību vairāk saistīja Jūrmala. Mācos no saviem jaunajiem kolēģiem, savukārt viņiem ir jauna pieredze ar mani kā jaunu cilvēku komandā. Mani priecē tas, ka man ir tiešām spēcīga komanda – domāju, ka kopā mēs paveiksim daudz.

Profesionālā ziņā, domājot par Rīgas, Jūrmalas, Latvijas perspektīvām kā pievilcīgu vidi investīcijām, uzskatu, ka tuvākā nākotne nesīs jaunas iespējas. Pasaule ir mainījusies – ir mainījušās tendences tirgū, cilvēku dzīves ritms, biznesa dinamika, vajadzību spektrs. Ir jāakcentē, ka Rīga un Jūrmala ir skaistas pilsētas, kurās ir daudz darāmā, vietas, kas vēl aizvien gaida, kad kāds tās ieraudzīs, novērtēs un noticēs tām. Piemēram, Jūrmalā ir ļoti daudz neapgūtu koka arhitektūras pieminekļu, bez kuriem pilsētu pat nevaru iedomāties, jo tie paši par sevi ir liela vērtība un dod pilsētai tās „vaibstus”. Mājokļu īpašnieki un vietējie investori baidās tajos ieguldīt, atjaunot un veidot vidi saskaņā ar pagātnes elpu, tajā pašā laikā dodot lietām jaunu redzējumu, jo izmaksas restaurācijai ir augstākas, nekā uzceļot māju uz tukša zemes gabala. Ir jāmeklē kādu, kurš sapratīs un būs gatavs tajos ieguldīt. Un Rīga… Rīga vispār ir kolosāla, vien klusais centrs jau ir uzmanības vērts! Un tur ir ko darīt!

Kā Rīga pašlaik attīstās un kuri rajoni ir vispieprasītākie?

Rīgā pieprasīts un diezgan intensīvi tiek attīstīts Skanstes ielas rajons, pēc kāda laika tam tuvumā taps arī New Hanza City. Jauks attīstības projekts top arī Mežaparkā – Mežaparka Rezidences 31 hektāru platībā. Tie visi pilsētai dos jaunus vaibstus, dinamiku un iedzīvotājiem iespējas izvēlēties – kur labāk. Vietējie domā par ģimenēm un dzīvošanu zaļā vidē. Vēl kā lieliski piemērotu vietu dzīvošanai ar ģimeni varu minēt Āgenskalnu, kas attīstās un kam pievērš uzmanību gan ārvalstu investori, gan vietējie pircēji. Āgenskalnā ir vēl daudz ko darīt, piemēram, jāatjauno vecā koka apbūve. Blakus parks, ir kur nodarboties ar sportu, mazstāvu apbūve – veselīga un komfortabla vide ieņem arvien nozīmīgāku lomu un ir viens no diezgan populāriem īpašuma izvēlas kritērijiem. Mazāk aktuāli šobrīd ir tādi reģioni kā Vecrīga un aktīvais pilsētas centrs, piemēram, Brīvības, Valdemāra un citas centrālās ielas ar aktīvu satiksmi.

Pēc Jūsu teiktā var secināt, ka Rīgai vēl ir kur augt. Tomēr – Jūsu darbības pamata segments līdz šim ir bijusi un ir Jūrmala. Kādas tendences novērotas kūrortpilsētā?

Situācija Jūrmalā šogad vēl aizvien ir ļoti interesanta. Gandrīz apstājusies ir apjomīgā pircēju plūsma no Austrumeiropas, kas, piemēram, vēl 2014.gadā bija viena no galvenajām pircēju kategorijām, kad par tajā brīdī salīdzinoši pieņemamiem ieguldījumiem nerezidenti varēja saņemt tā saucamo “zelta vīzu” jeb termiņuzturēšanās (TUA) atļauju. Politiskā situācija šobrīd, dažādi jauninājumi Imigrācijas likumā saistībā ar TUA saņemšanu pret investīcijām NĪ, sankcijas pret Krieviju, karadarbība Tālajos austrumos, bēgļu krīze Centrāleiropā, īpašumu iegādes ierobežojumi un naudas izvešanas ierobežojumi ārvalstīs pašiem Krievijas pilsoņiem veicinājuši to, ka darījumu skaits Jūrmalā jauno mājokļu segmentā vidējā un premium klases segmentā ir diezgan krasi samazinājies. Kāds atsevišķs darījums ar austrumeiropiešiem ir, bet, salīdzinot ar 2014. un 2015.gadu, to ir daudz mazāk.

Tajā pat laikā jāteic, ka aktīvs ir kļuvis vietējais pircējs, kas visus iepriekšējos gadus klusēja. Ja runājam par dzīvokli jaunajos projektos, tad vietējie vēlas nopirkt mājokli tuvu jūrai par aptuveni 250 tūkstošiem, platībā no 80 – 100  kvadrātmetriem, jau ar apdari un, vēlams, mēbelētu, taču jāpiebilst, ka par šādu summu nopirkt dzīvokli Jūrmalas centrālajā daļā, tuvu jūrai un ar pilnu apdari nav vienkārši. Vēl aizvien daļa no jaunajiem mājokļiem tuvu jūrai maksās ap 3000 – 4000 eiro par kvadrātmetru, daudzi no šiem dzīvokļiem būs bez gala apdares.

Atzīmēšu, ka lielākā interese no vietējo puses Jūrmalā tomēr ir par zemēm un mājām, ne dzīvokļiem. Ļoti pieprasīti ir tukši zemes gabali, uz kuriem varētu kaut ko būvēt, taču to skaits pilsētas centrālajā daļā diemžēl ir ierobežots. Liela daļa no pieejamajiem zemes gabaliem ir tādi, uz kuriem ir arhitektūras pieminekļi, ar kuru restaurāciju daudzi negrib nodarboties, vai īpašumi, uz kuriem ir jau kāda esoša, piemēram, 1995. vai 2000.gadā celta apbūve, kura zaudējusi savu aktualitāti un ir jāatsvaidzina un jārenovē. Jāņem arī vērā tas, ka Jūrmalā pastāv ierobežojumi, kādos apjomos un blīvumos drīkst būvēt.

Jūs minat, ka vietējais pircējs ir kļuvis aktīvāks, taču divus, trīs gadus atpakaļ situācija bija krietni citādāka.

Jā, tolaik 80 % pircēju Jūrmalā bija nerezidenti, vien 20 % – vietējie, taču šobrīd proporcija ir 40% ārvalstnieku pret 60% vietējo pircēju. Tā ir pozitīva tendence. Šobrīd Jūrmalā vide pamazām sakārtojas. Jūrmalas pilsētas pašvaldība arī ir daudz paveikusi, lai sakārtotu pilsētu, uzlabotu infrastruktūru. Attīstītāji, ja runājam par jaunajiem projektiem – dzīvokļu ēkām, ir sākuši domāt, kas tajās dzīvos, kā dzīvos un kāpēc dzīvos. Viņi domā par plānojumiem, kas būtu ērti dzīvošanai tur visu gadu, kā arī par vides sakārtošanu ap projektiem.

Vai Jūrmalas premium segmentā ir vērojamas korekcijas cenās?

Šī gada laikā ir bijušas cenu korekcijas, taču nevarētu teikt, ka tā ir masveida tendence. Cenu izmaiņas vairāk ir balstītas uz atsevišķu darījumu pamata, kad pircējs vienojas pārdevēju par labāku cenu, par atlaidi.

Pētot cenu lapas datu bāzē, varu minēt, ka cenu korekcijas ir notikušas 5 līdz 20 procentu robežā – viss atkarīgs no objekta gatavības stadijas un atrašanās vietas. Un, kā redzu pēc veiktajiem darījumiem – jo sliktāka vieta, jo lielāka bijusi cenas korekcija. Vai arī, ja attīstītājam pārdošanā palikušas pēdējās vienības, nereti pircējam tiek iedota ļoti laba cena.

Pircēju netrūkst?

Pircēji šobrīd ir, bet viņi staigā, domā un konsultējas ar mums. Varu teikt, ka šobrīd ir īstais brīdis, kad ir jāpērk īpašums, un to es attiecinu ne tikai uz Jūrmalu, bet arī Rīgu. Galvaspilsētā tiek būvēti jauni, uz vietējo pircēju, mikrorajonu iedzīvotājiem orientēti dzīvojamie kvartāli. Šajā segmentā visu laiku nāks klāt kaut kas jauns un piedāvājums būs lielāks, bet, ja runājam par premium un luxury segmentu, kura attīstība prasa laiku un līdzekļus, nedomāju, ka nākotnē būs daudz konkurentu.

Domāju, ka šobrīd Jūrmalā attīstot ko lielāku luxury segmentā gan projekta realizācijas, gan izmaksu ziņā tas būtu drosmes un sava projekta ticības, pārliecības par konceptu stāsts  to darīt. Atzīmēšu, ka Jūrmalā ir maz tādu vietu jeb zemes gabalu, uz kuriem varētu būt iespējama mazstāvu daudzdzīvokļu ēku apbūve, tādēļ lielu konkurenci uz tiem neparedzu. Izejot cauri informācijai datu bāzēs un saskaitot pieejamās vienības, šobrīd Jūrmalā ir ap 500, 600 neapdzīvotu dzīvokļu vienību, kas Jūrmalai ir liels skaits, turklāt, jāņem vērā arī pilsētas sezonālo raksturu.

Kuri Jūrmalā šosezon ir bijuši pieprasītākie projekti?

Jauno mājokļu ziņā šobrīd visblīvāk apbūvētais Jūrmalas reģions ir Dzintari. Tas arīdzan ir reģions, kur ir konstants pieprasījums gan no vietējiem, gan ārzemniekiem – ka ir vēlme dzīvot pašā centrā, tuvu jūrai, kuru, vēlams, var redzēt pa logu. Tas, protams, ne vienmēr ir iespējams, jo mums kāpas reljefs ir tāds, ka jūru nereti nevar redzēt pat tad, ja ēka atrodas krasta pirmajā līnijā.

Runājot par pieprasītākajiem projektiem, jāizdala vairākas kategorijas. Luxury segmentā pieprasītākais un saistošākais projekts tirgū šobrīd ir projekts  Legend., kas atrodas Bulduros un piedāvā dzīvokļus ar balto vai pilnu apdari. Interese par šo projektu lielākoties ir no nerezidentu puses, jo šajā projektā ir īpaši padomāts par dažādiem papildus pakalpojumiem un servisu. Kompleksa iedzīvotājiem ir pieejams savs SPA ar baseinu un trenažieru zāli, sezonā atvērts ir pludmales klubs, kvalificēts personāla jeb konsjerža serviss , kā arī dažādi papildu pakalpojumi, kas padara dzīvošanu projektā patīkamu un palīdz ietaupīt laiku steidzīgajiem.

Vēl – gan vietējiem, gan ārzemju klientiem ļoti patīk projekts Park Rezidence pie Dzintaru pilsētas parka. Lai arī no turienes nepaveras skats uz jūru, ir dažādas citas priekšrocības, kas to aizstāj, piemēram, atrašanās pie parka, ļoti zaļā vidē un tuvu pilsētas aktīvajam centram un pakalpojumiem. Neskatoties uz projekta apjomu, kas ir 80 dzīvokļi, cilvēku plūsma ir nemanāma, jo katrā kāpņu telpā ir salīdzinoši maz dzīvokļu, uz kuriem ved vairāki lifti. Arī šajā projektā iedzīvotājiem tiek piedāvāti dažādi papildus servisi un pakalpojumi, piemēram, trenažieru un sporta zāle, konsjerža un servisa personāla pieejamība.

Jaunu tendenci Jūrmalas jauno projektu – mājokļu segmentā ienes Wellness segments, par centrālo uzstādījumu liekot cilvēku, tā veselību un vidi, atmosfēru. Viens no pirmajiem Wellness projektiem ir izveidots Bulduros – tā nosaukums ir Muižas Nami. Projekts tiks pilnībā pabeigts 2016. gada novembrī, tā būvniecībā un iekārtošanā ir izmantoti veselībai draudzīgi materiāli, vide būs patīkama, pircēju interese par to ir liela. Vēl projekts piesaista uzmanību ar to, ka no degradētas vides ir izveidots kas jauns un patīkams – iepriekš uz zemes gabala stāvēja vien divas pussabrukušas būdiņas. Mājas iedzīvotājiem dzīvojot šajā projektā, būs iespēja rūpēties par savu veselību, jo tā teritorijā tiks uzstādīti speciāli ielu trenažieri.

Jūrmalā šobrīd vēl aizvien ir pieprasīts luxury nī segments. Šodienas pircēji lūkojas pēc loģiskiem, pārdomātiem plānojumiem, sakārtotas vides, kā arī meža un jūras tuvuma.

Pastāstiet, lūdzu, savu redzējumu par Jūrmalas un Rīgas attīstību nākotnē! Vai vēl ir kur augt?

Jūrmalā nākotnē būs pieprasīts comfort and business klases īpašumu segments, kas ir orientēts uz vietējo pircēju un tikai sekundāri uz ārvalstniekiem, jo dzīves vides kvalitāte ģimenēm šeit ir ļoti augsta. Pieprasīti būs tie dzīvokļu projekti, kur būs pilnībā pabeigti un dzīvošanai sagatavoti dzīvokļi, kur gājiena attālumā sasniedzams sabiedriskais transports, pakalpojumu sniedzēji, skolas, bērnu dārzi, poliklīnikas un tamlīdzīgi. Protams, papildu pievienotā vērtība ir jūras tuvums.

Šobrīd Jūrmalā jau gatavo projektu lielākais izaicinājums ir tikt pabeigtiem, tur kur tas vēl nav izdarīts – pabeigtas dzīvokļu apdares, iebūvētas vismaz virtuves mēbeles un tehnika. Iespējams, atsevišķos gadījumos jāpārskata projekta esošā cenu  politika un cenas atbilstība tirgus pieprasījumam un objekta labākais izmantošanas veids. Tas nozīmē, ka ir jādomā par to, lai uzceltie nami nekļūtu par “spoku mājām”, bet nestu labumu gan videi, gan attīstītājam, gan valstij, jo saprotot konkrētā projekta labāko izmantošanas mērķi un iespējas, produktu “iepakojot”, ir iespējams radīt pēc tā pieprasījumu.

Savukārt Rīgā situācija mazliet atšķirsies. Uzskatu, ka Rīga ar savu unikālo vecpilsētu, ar Art Nouveau rajonu, skaisto arhitektūru, jūgendstila ēkām būs pieprasīta vienmēr. Pieprasījums centrā būs aktuāls gan pēc vidējā, gan pēc premium un arī luxury segmenta, toties tālākos rajonos no centra pieprasīti būs ģimenes mājokļi – dzīvokļi, rindu mājas ģimenēm, kur noteicošā būs cena, infrastruktūras pieejamība un plānojumu kvalitāte.

Rīga ir unikāla, Jūrmala ir unikāla, un tās noteikti nav gatavas. Šeit vēl ir ko darīt, novērtēt esošo un domāt, kā to saudzīgi iekļaut jaunajā. Proti, nesabojājot to, kas mums jau ir. Ir svarīgi saglabāt savu identitāti un izveidot ko jaunu, lai arī nākotnē cilvēkiem šeit būtu labi dzīvot.

Sadarbībā ar City24.lv.