Vēl pavisam nesen dzīvokļa iegāde vai tā īre pašā Rīgas centrā bija iespējama tikai luksusa klases dzīvesveida piekritējiem, jo cenu līmenis labākajos un sakoptākajos centra namos pēdējo gadu laikā ir bijis nemainīgi augsts. Šobrīd, tirgus tendenču maiņas rezultātā, dzīve galvaspilsētas sirdī kļūst pieejamāka un piesaista vairāk  vietējos pircējus, t.s.  premium segmenta klientus. Līdz ar pieprasījuma pieaugumu audzis arī piedāvājums: arvien vairāk vēsturisko dzīvokļu namu tiek renovēti, bet brīvajos zemes gabalos top jauni dzīvokļu namu projekti, kas spēj apmierināt dažādu gaumju un finansiālo iespēju klientus. Pieprasījums pēc labiem, kvalitatīviem mājokļiem Rīgas centrā nemazināsies arī turpmāk.

To atzīst augstākās klases nekustamo īpašumu uzņēmuma „Baltic Sotheby’s International Realty” pārdošanas konsultante Inese Zaķīte.

Dzīvoklis galvaspilsētas centrā allaž būs pieprasīts

 Dzīves vietas Rīgas centrā popularitāti skaidro Inese Zaķīte: „Rīga ar katru gadu paliek skaistāka, sakoptāka, uzlabojas infrastruktūra, arī aktīvās atpūtas un kultūras dzīves piedāvājums paplašinās. Projektu attīstītāji arī cenšas domāt par apkārtējo vidi, lai tā būtu ērta un saistoša iedzīvotajiem. Līdztekus vēsturisko namu renovētajām fasādēm tiek sakārtoti arī iekšpagalmi ar zaļajām zonām,  veidojas dažādu, interesantu kvartālu „puduri”, attīstās apkaimes, lai pilsētas iedzīvotāji savas dzīvesvietas tuvumā var saņemt gan dažādus pakalpojumus, gan atpūsties. Labs piemērs tam ir Skanstes apkaime. Cilvēki, kas izvēlas dzīvot centrā, ļoti novērtē apkārtējo vidi, lai tā būtu ne tikai ērta, bet arī droša.”

Speciāliste novērojusi, ka bieži uz dzīvi centrā atgriežas, vai arī izvēlas centra dzīvokli kā otro mājokli, ģimenes, kuras iepriekš dzīvojušas piepilsētā vai tālāk, jo bērniem sākot skolas gaitas, ir ļoti svarīgi, lai viss būtu ērti pieejamā attālumā, un nebūtu jāpavada ilgs laiks, atvases vedot uz skolu un ārpusskolas nodarbībām.

“2018. gada SKDS pētījumā Rīgas centru iedzīvotāji (19.6% respondentu) atzinuši par otru pievilcīgāko apkaimi, ko apsteidza vien Mežaparks. Pirms vairākiem gadiem Rīgas centrs bija vieta, kuru kā savu mājokli varēja atļauties izvēlēties tikai augstākās luksus klases sabiedrības daļa: tas bija diezgan ierobežots loks, kas to varēja atļauties. Lielu lomu spēlēja ārvalstu investoru naudas ieplūde pilsētas centrā. Vietējais pircējs tad vairāk skatījās uz mikrorajoniem, kur tapa jaunie dzīvokļu projekti, vai arī uz tuvējo piepilsētu, jo par tiem pašiem līdzekļiem varēja nopirkt lielāku platību dzīvošanai nekā mazu dzīvoklīti Rīgas centrā. Tādēļ liela daļa iedzīvotāju aizplūda no pilsētas centra. Pēdējo pāris gadu laikā mainās tirgus tendences un mainās arī cenas, galvaspilsētā atgriežas dzīvība, jo nu nopirkt dzīvokli vai arī to īrēt Rīgas centrā ir kļuvis iespējams arī tam vietējam iedzīvotājam, kuram iepriekš šādas iespējas varbūt nebija. Uz pieaugošo pieprasījumu reaģē arī tirgus.  Ļoti aktīvi tiek renovēti senie, skaistie centra nami, brīvajos zemes gabalos top jaunie dzīvokļu ēku projekti, un pašlaik ne tikai luksus premium klases, bet arī  arī t.s.  pieejamā premium segementā (dzīvokļa īpašumi cenā 150 000 – 300 000 eiro) vietējais klients var izvēlēties no plašā piedāvājuma, atbilstoši savai izpratnei par kvalitāti, gaumi un pieejamā finansējuma,” saka I. Zaķīte.  „Jaunās ģimenes un jaunie speciālisti labprātāk izvēlas jauno, moderno projektu dzīvokļus, bet vidusmūža vecuma iedzīvotāji priekšroku dod vēsturiskajām, renovētajām ēkām, kurās ir savs, īpašais šarms,” novērojusi speciāliste. Viņa atzīst, ka pēdējo piecu gadu laikā šajā tirgus apkaimē aktivitāte ir bijusi ļoti liela, un tik plašs piedāvājums ar jaunām dzīvojām platībām iepriekš nav bijis.

Speciāliste piebilst, lai gan ārvalstu klientu – dzīvokļu pircēju Rīgas centrā ir kļuvis jūtami mazāk nekā to bijis pirms vairākiem gadiem, tomēr citvalstu pircēji no Rīgas centra nav pilnībā pazuduši. „Joprojām  ir interese ieguldīt centra īpašumos, jo investīcija Eiropas metropoļu centrā allaž ir bijusi ne tikai izdevīga (investīcija ar labu atdevi), bet dažiem pircējiem arī prestiža vai ērtības jautājums. Šādi klienti dzīvokli centrā dažkārt iegādājas arī kā otru dzīvesvietu, lai, kārtojot darīšanas centrā vai baudot kultūras piedāvājumu, nebūtu jābrauc uz mājokli ārpus pilsētas. Šobrīd tiek novērota izteikta tendence iegādāties un renovēt gan namīpašumus, gan atsevišķus dzīvokļus turpmākai izīrēšanai, jo tas reizēm ir pat izdevīgāks bizness nekā īpašuma pārdošana, nodrošinot stabilus ienākumus no īres un sniedzot atdevi ilgtermiņā („pensiju fonds vecumdienām”),” atzīst I. Zaķīte.

Teju puse dzīvokļu darījumu notiek Rīgas centrā

  „Baltic Sotheby’s International Realty” ik gadu apkopo datus par aktivitāti premium īpašumu tirgū, un ir novērots, ka gandrīz puse (45-50%) no visiem Rīgā iegādātajiem premium dzīvokļiem allaž ir bijuši galvaspilsētas centrā. Tā, piemēram, Rīgā pērn kopumā tika iegādāti 350 dzīvokļu īpašumi 88.4 milj. eiro kopsummā, un gandrīz 50% šo darījumu aktivitātes tikusi Rīgas centram. Turklāt „Baltic Sotheby’s International Realty” speciālisti novērojuši, ka darījumos ar īpašumiem Rīgas centrā galvenokārt tiek izmantots banku finansējums, kas liecina, ka arī bankas ieguldījumu īpašumos galvaspilsētas centrā atzīst par drošu un pievilcīgu.

Rīgas centrs – apkaime ir lielu potenciālu

Centrs savu aktualitāti dzīvokļu pircēju un īrētāju vidū nezaudēs arī turpmāk, ir pārliecināta I. Zaķīte. Viņa min nule kā tirgū ienākušo jauno piedāvājumu: ekspluatācijā nodota 28 dzīvokļu māja A. Briāna ielā 4 (puse dzīvokļu – vakanti), Lāčplēša ielā 13 (28 dzīvokļi, vairāk nekā 40% jau atraduši savus iedzīvotājus), aktīvi tiek piedāvāti arī dzīvokļi jaunajā Parker projektā (Melnsila un Kr.Valdemāra ielas rajonā), kādreizējā Nacionālā bibliotēkas ēka pārveidota par 57 dzīvokļu namu, šī gada beigās tiks pabeigts arī  eklektisma stila nams „Blaumaņa rezidence” ar 56 dzīvokļiem u.c. Arī t.s. klusajā centrā šobrīd novērojama aktivitāte – tiek renovēti un būvēti vairāki nami.  „Visi šie projekti ir pietiekami atšķirīgi, lai apmierinātu dažādas gaumes gan cenu kategorijas, gan kvalitātes ziņā, un ikviens: pats prasīgākais, gan mazāku ambīciju klients noteikti varēs atrast sev piemērotu mājokli,” secina speciāliste.

Arī nesen notikušajā „Swedbank Mājokļu salidojumā” eksperti uzsvēra, ka tik plaša un liela dzīvokļu piedāvājuma, no kā klientiem izvēlēties šobrīd, iepriekšējos gados nav bijis. Bankas eksperti, prezentējot jauno dzīvokļu projektu tirgus tendences, informēja, ka  pašlaik Rīgā būvniecības stadijā ir ap 800 jaunu t.s. biznesa klases (cenā 1700-2500 EUR/m²) dzīvokļu, bet tieši centrā tuvāko gadu laikā no tiem būs pieejami 30% jeb 245 dzīvokļi. Tas ir vislielākais skaits no visām Rīgas apkaimēm, ko apsteidz tikai tuvējā Mārupe, apliecinot Rīgas centra pievilcību pircēju vidū.  „Swedbank” eksperti novērojuši, ka pieprasītākie projekti tiek ātri pārdoti, pieaug rezervāciju skaits, projektam vēl esot būvniecības stadijā. Tam piekrīt arī „Baltic Sotheby’s International Realty” speciāliste I. Zaķīte, sakot, ka vairākos premium klases objektos pēdējā gada laikā vēl būvniecības/renovācijas laikā tikusi rezervēta puse vai pat vairāk dzīvokļu.

Runājot par Rīgas centra potenciālu nākotnē, arī Rīgas pilsētas arhitektu biroja direktors Gvido Princis medijiem atzinis, ka Rīgas centram ir visas iespējas kļūt par daudz piemērotāku dzīves vidi. Cilvēku vēlme dzīvot Rīgas centrā varētu pieaugt, jo dzīvē arvien pieaugošāks ir tāds koncepts, ka cilvēkiem vairāk rūp savs  laiks, tādēļ tie izvērtē, vai to pavadīt nejēdzīgā sastrēgumā, tērējot laiku, sēžot mašīnā un braucot tālus gabalus. Aizvien vairāk cilvēku gribētu dzīvot vietā, kur vairāk laika var veltīt ģimenei, hobijiem un darbam, izteicies G. Princis.