Lai arī Rīgas pilsētas centrs jau gadiem ir augsti pieprasīts no nekustamo īpašumu pircēju puses, 2022. gadā tika novērota jauna tendence – arvien vairāk galvaspilsētas iedzīvotāju meklē mājvietu ārpus Rīgas centra rosības un nerimstošās satiksmes, spilgtajām laternu gaismām un cilvēku čalām. Balstoties uz Latvia Sotheby’s International Realty veikto pētījumu, gleznainajos Pierīgas rajonos nekustamo īpašumu iegādē 2021. gadā tika ieguldīti 36,3 miljoni eiro, savukārt 2022. gadā – jau 60,9 miljoni eiro. Izmaiņas nekustamo īpašumu pircēju interesēs un uzvedībā neapšaubāmi liecina par cilvēku alkām pēc mājokļa mierpilnā un ekoloģiski tīrā vietā, kur pilsētas troksni aizstāj vēja šalkoņa un putnu čivināšana. Interesanti, ka nekustamo īpašumu tirgus pašlaik piedzīvo paaugstinātu pieprasījumu ne tikai Pierīgā, bet arī krietni tālāk no galvaspilsētas – ainavisku mežu, plaukstošu pļavu un dzidru ūdenstilpņu ieskautās vietās, kur aizmirstas aizvadītās dienas raizes un eksistē tikai cilvēks un dabas ainava.

Latvia Sotheby’s International Realty pārdošanas speciāliste Dace Sīle stāsta par pircēju pieaugošo interesi unikālos īpašumos ainaviskā vidē: “Jau vairākus gadus strādājot ar īpašumiem ārpus Rīgas, esmu novērojusi, ka ekskluzīvi mājokļi Latvijas lauku apvidos iemieso patiešām vienreizēju un neatkārtojamu atmosfēru. Grandiozo ēku īpašnieki ir pievērsuši uzmanību patiesi būtiskām niansēm, piemēram, interjera dizainam, funkcionalitātei vai tādam telpu izkārtojumam, lai tas maksimāli atbilstu ēkas iedzīvotāju vēlmēm. Rezidences pie dabas ir veidotas tā, lai tās kalpotu kā īpašnieka ‘miera saliņa’ ārpus galvaspilsētas – nereti ēkās saglabātas vēsturiskas detaļas, ir padomāts par terašu, balkonu un logu izvietojumu, kā arī teritoriju ārpus mājokļa, piemēram, nams celts netālu no mežiem vai ūdenstilpnēm, lai nodrošinātu iespēju jebkurā mirklī atpūsties brīvā dabā.”

Interesanti, ka mājokļus ārpus galvaspilsētas iecienījuši ne tikai rīdzinieki, bet arī ārvalstnieki, kurus uzrunā Latvijā pieejamo lauku īpašumu plašais un daudzveidīgais klāsts. Dace Sīle atzīst: “Starptautiskajiem klientiem parasti ir dažādi mērķi, izvēloties Latvijas idilliskos laukus kā savu galamērķi turpmākajai dzīvei. Kā vienu no svarīgām priekšrocībām var minēt īpašumiem raksturīgo nošķirtības sajūtu, kas īpaši uzrunāja vienu no maniem ASV klientiem. Gadiem ilgi veidojis visai saspringtu un noslogotu profesionālo karjeru, vīrietis izlēma, ka vēlas izbēgt no nemitīgā korporatīvās pasaules vides, tāpēc uzsāka aktīvus lauku viensētas meklējumus dabas ieskautās Ziemeļeiropas teritorijās, kur no pilsētas skaņām nav ne miņas. Klienta alkas pēc izolētības un burvīgiem dabas skatiem uzrunāja īpašums 10 kilometru attālumā no Rēzeknes, kas īpašniekam nodrošināja klusu un netraucētu dzīvi līdzās gleznainam ezeram.”

Lauku īpašumus saista ne tikai tādus klientus, kurus galvaspilsētas dinamika vairs neaizrauj. Dace Sīle teic, ka ārvalstnieki nereti saskata lauku īpašumus arī kā lielisku vietu uzņēmējdarbības īstenošanai. Nekustamo īpašumu eksperte stāsta par interjera dizaineri no ASV, kas iegādājās īpašumu krāšņajā un dabas vērtībām pilnajā Gaujas Nacionālajā parkā: “Kā vienu no Latvia Sotheby’s International Realty piedāvājumā esošajiem iespaidīgākajiem lauku īpašumiem var nepārprotami var izcelt vairāku ēku kompleksu Vidzemes krāšņajā dabā, kuru iegādājās sieviete no saulainās Kalifornijas. Atjaunojusi īpašumā esošos koka namus, kliente tās pārvērta par autentisku, dabas mīļiem piemērotu Airbnb – šarmantu naktsmītni, kas apvieno omulīgu interjeru ar iespēju pavadīt neaizmirstamu atpūtu, izbaudot apkārt esošo mežu un pļavu valdzinājumu, kā arī piedaloties dažādās latviešu tradīcijās balstītās aktivitātēs.”

Dace Sīle piebilst, ka klienti ir ieinteresēti ne tikai lauku tūrisma veicināšanā – nekustamo īpašumu eksperte ir sastapusies ar virkni ārvalstniekiem, kuri vēlas piekopt patiesi unikālas prakses: “Nesen strādāju ar klientu, kas izteica vēlmi nodarboties ar permakultūru – lauksaimniecības veidu, kas paredz kultūraugu audzēšanu un kopšanu bez nevajadzīgas cilvēku iejaukšanās, kā piemēram, ravēšanas vai ķimikāliju izmantošanas. Iepriekš ar šādu filozofiju nebiju sastapusies, taču biju patīkami pārsteigta par klientu apņēmību, pielāgojot lauku īpašumus modernajam laikmetam, vienlaikus respektējot arī vēsturiskās vērtības. Esmu patiesi gandarīta, ka spēju sniegt iespēju atrasties un izbaudīt lauku priekšrocības gan tādiem klientiem, kuriem dzīve galvaspilsētā šķiet pārāk spiedoša un nogurdinoša, kā arī tiem, kuri Latvijas daudzveidīgos, skaistiem dabas skatiem bagātos  laukus izmanto kā vietu radošai, mūsdienīgai un ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai.”

Pašlaik Latvia Sotheby’s International Realty piedāvā iegādei virkni īpašumu Latvijas gleznainajās lauku teritorijās, kas atrodas tālu prom no ierastās steigas un pilsētas trokšņiem. Katrs īpašums iemieso patiesi autentisku auru, neatkārtojamu interjeru un papildus priekšrocības, kas ļauj izbaudīt lauku šarmu un bezrūpību – ēkām pavisam netālu atrodas meži, kuros doties pārgājienos dzestros pavasara rītos, kā arī apburoši ezeri, kuros gremdēties atveldzējošās peldēs.

Lai sarunātu Latvijas gleznaino īpašumu apskati, sazinieties ar Latvia Sotheby’s International Realty pārdošanu speciālisti Daci Sīli, tel. +371 29 406 360, E-pasts: [email protected]

Latvija Sotheby’s International Realty pārdošanas konsultante Dace Sīle